Wystawa uczniów w Radomiu
„(NIE)WIDZIALNI” to wspólny projekt opracowany przez dziewięcioosobową grupę licealistów - uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego oraz Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu.
- Celem naszej wystawy jest uświadomienie każdemu, jak ważne i bezcenne jest zdrowie psychiczne każdego człowieka - mówili autorzy przedstawionych prac i twórcy projektu, którymi są Lena Duszyk, Wiktoria Peryt, Sylwia Nachyła, Kornelia Zgorzelak, Martyna Muc, Wiktoria Lożyńska, Liwia Purgał, Paweł Szewczyk i Laura Moniakowska. - Pragniemy, by radomska młodzież uświadomiła sobie, że nie jest sama. Że warto prosić o pomoc i walczyć o własne zdrowie psychiczne, nawet w niedostosowanym do tego systemie.
- Jako nastolatkowie, pełni emocji oraz nowych problemów, jesteśmy niewidzialni dla społeczeństwa. Niedostosowany do współczesnych problemów system opieki zdrowotnej, duże koszty oraz niewielka dostępność specjalistów, a także trudności z diagnozą – to wszystko sprawia, że osoby w naszym wieku nawet nie próbują sięgnąć po pomoc. Dlatego też, nasze działanie będzie skoncentrowane na organizowaniu różnorodnych wydarzeń na terenie Radomia skierowanych do naszych rówieśników. Pragniemy, by radomska młodzież uświadomiła sobie, że nie jest sama. Że już nie jest niewidzialna - tak brzmi credo uczestników projektu.
Pod okiem nauczycieli młodzi autorzy Zespołu Szkół Plastycznych wykonali teraz prace dotykające tematu chorób oraz zaburzeń psychicznych, pamiętając, że to, czego nie umiemy wyrazić słowem, często znajduje swoje ujście w sztuce.
Zawarte w obrazach i rysunkach nich emocje takie jak złość, smutek, żal czy izolacja, przedstawione są za pomocą różnych technik plastycznych.
Projekt został zrealizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wystawę poprzedziły warsztaty w VI LO, a potem konferencja w Zespole Szkół Muzycznych „Nie daj Nam Zniknąć. Zdrowy Nastolatek - Gatunek Zagrożony” .
- Nasi uczniowie mówią głośno o tym, że nie należy wstydzić się problemów i należy korzystać z pomocy specjalistów - mówiły Anna Kołodziejska, dyrektor VI LO im. Jana Kochanowskiego i Bożena Marczykowska, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta. - W szkołach spotykamy się coraz częściej z problemami depresji, trudnych emocji czy lęków. Takie wydarzenia jak ta wystawa są bardzo potrzebne.
Wystawa czynna do 19 lutego. Wstęp wolny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SONY Xperia 5 IV 5G 8/128GB Czarny
xperia 5 iv ma moc i wydajność, których potrzebuje…
kup teraz

HUAWEI nova Y90 6/128GB Czarny
smartfon huawei nova y90 to smartfon, w którym tec…
kup teraz

POCO C40 3/32GB Żółty
Jeśli jesteś miłośnikiem informatyki i elektroniki…
kup teraz

POCO F4 6/128GB Zielony
Xiaomi Poco F4 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB - Zielony…
kup teraz

Samsung Galaxy A14 SM-A145 4/64GB Jasnozielony
Smartfony Samsung A14 został zaprojektowany z myśl…
kup teraz

Samsung Galaxy A54 5G SM-A546 8/128GB Czarny
Samsung Galaxy A54 5G przyciąga uwagę bezpretensjo…
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii