Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 46. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76. Uroczysta msza polowa, koncerty gwiazd - Cugowskiego i Kultu, wystawy

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Konferencja zapowiadająca wydarzenia z 46. rocznicy obchodów Radomskiego Czerwca '76. Rozpoczął ją prezydent Radomia Radosław Witkowski. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Konferencja zapowiadająca wydarzenia z 46. rocznicy obchodów Radomskiego Czerwca '76. Rozpoczął ją prezydent Radomia Radosław Witkowski. Więcej na kolejnych zdjęciach. Mateusz Kaluga
Przed nami obchody 46. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76. W dniach 24-26 czerwca w mieście będzie mnóstwo atrakcji. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Będą między innymi koncerty wielkich gwiazd - Krzysztofa Cugowskiego czy zespołu Kult.

Przed nami obchody 46. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76. Uroczysta msza polowa, koncerty gwiazd rocka, wystawa

- To najważniejsze wydarzenie w historii miasta. Od kilku lat powtarzam, że wszystko zaczęło się w Radomiu, polska droga do wolności. Po dwóch latach obostrzeń związanych za pandemią koronawirusa, wracamy do pełnych obchodów, będzie mnóstwo atrakcji, program jest bardzo bogaty - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski. - Wszystkich radomian i nie tylko, zapraszam na wydarzenia. Mam przekonanie, że jako radomianie pokazujemy wspólnotę, wspólnotę samorządową. Potrafimy eksponować to, jak ważnym punktem na mapie jest Radom - kontynuował.

W konferencji udział wziął również Stanisław Kowalski, prezes stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76. - Od sześciu lat organizujemy większe obchody Radomskiego Czerwca '76. Pandemia dwa lata wyjęła, te obchody było nieco skromniejsze. My ludzie Czerwca z utęsknieniem oczekujemy na każdy rok. Przez pandemię odeszło wiele ważnych osób. Każda rocznica jest dla nas przeżyciem. Ta historia musi być przypominana, bo wszystko zaczęło się w Radomiu. Gdyby nie radomski czerwiec, nie powstałby KOR, nie wiadomo co by było z Solidarnością, na pewno wyjęliśmy cegiełkę z muru berlińskiego ku wolności, jesteśmy z tego dumni - dodał Kowalski.

Krzysztof Kośla, wiceprzewodniczący zarządu związku Solidarność z regionu radomskiego mówił że obchody wracają do miejsca, w którym zawsze były centralne uroczystości. Chodzi o skrzyżowanie przy 25 Czerwca i Żeromskiego koło pomnika. - To było marzenie biskupa Materskiego, aby w tym miejscu zawsze obchodzić rocznicę Czerwca '76. Msza polowa odbędzie się pod przewodnictwem biskupa radomskiego Marka Solarczyka, będzie poświęcona bohaterom tych wydarzeń i księdzu Romanowi Kotlarzowi. Będzie ceremonia wojskowa, salwa honorowa i apel pamięci - dodał Kośla. Również radomski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował trzy elementy obchodów. Będzie to nowe wydanie teki edukacyjnej o wydarzeniach, cyfrowa wersja przewodnika śladami Radomskiego Czerwca - cykl filmików w pigułce. Będzie też broszura "Czerwcowe Kwiaty", a więc historia przygotowana przez pracownice IPN, opowiedziana przez kobiety.

Imprezy towarzyszące z okazji Radomskiego Czerwca '76

Już od 13 czerwca na Rynku w Radomiu będzie dostępna wystawa "Zaczęło się w Radomiu". Od 17 do 26 czerwca radomskie lokale gastronomiczne będą serwować dania rodem z PRL.

W piątek 24 czerwca o godzinie 20, przy pomniku Jana Kochanowskiego, "Radom miasto wolności", a więc promocja reportażu, gościem specjalnym Jacek Hugo Bader.

Dzień później, w sobotę 25 czerwca bieg charytatywny "Bieg Mila Radości - Dumne Warchoły 2022" (start i meta na stadionie przy Narutowicza - dystans około 1,6 kilometra), godzina 11. Dwie godziny później uroczysta msza święta przy skrzyżowaniu 25 Czerwca i Żeromskiego. Tego samego dnia o godzinie 19 koncerty - wystąpi Kult i Krzysztof Cugowski na placu Jagiellońskim.

W niedzielę 26 czerwca X Półmaraton Radomski (start i meta przy Radomskim Centrum Sportu), godzina 9, a od 13 do 18 na placu Corazziego piknik rodzinny "Przystanek PRL". Wstęp na wydarzenia bezpłatny.

Wydarzenia sprzed 46 lat były kolejnym heroicznym zrywem Polaków przeciwko komunistycznej władzy. Bezpośrednią jego przyczyną był decyzja rządu ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza z 24 czerwca 1976 roku o drastycznych podwyżkach cen żywności. Strajkowało 90 zakładów pracy w 24 z 49 województw. Najważniejsze wydarzenia rozegrały się natomiast w Radomiu, Ursusie oraz Płocku. Doszło do pochodów i demonstracji ulicznych. Do krwawego stłumienia protestów władze skierowały około półtora tysiąca milicjantów. Wiele osób straciło pracę, było prześladowanych przez komunistów, miało problemy ze zdrowiem.

Zobaczcie zdjęcia z konferencji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto