Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomiu. Była msza i uroczystości przed pomnikiem. Zobacz zdjęcia i wideo

Janusz Petz
Janusz Petz
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody miały miejsce także w Radomiu.
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody miały miejsce także w Radomiu. Janusz Petz / Tadeusz Klocek
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody miały miejsce także w Radomiu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomiu

O godzinie 12 w Kościele Garnizonowym w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona została msza święta. Później uczestnicy przenieśli się pod Pomnik Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - „Żołnierze Wyklęci”, gdzie liczne delegacje z udziałem między innymi parlamentarzystów, władz miasta, przedstawicieli wojewody i samorządu województwa, a także kombatanci i młodzież, złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Zobaczcie wideo:

Żołnierze Wyklęci, to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli również walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

Gdy tylko po 1956 r. pojawiły się możliwości przywrócenia dobrego imienia żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, czyniono wiele, by stało się temu zadość. Czyniono jednak tyle, na ile władze były gotowe przystać. Odbywały się więc zloty kombatantów, jak na przykład w Molendach, na Piotrowym Polu koło Iłży, budowano pomniki, jak chociażby monument w Mniszku czy tablicę poświęconą generałowi Janowi Zientarskiemu w kościele bernardynów, a gdy powstała „Solidarność”, kombatanci utworzyli swoje środowisko przy zarządzie regionu, oddając jego ster w ręce Stefana Bembińskiego.

Na pełne upamiętnienie żołnierzy drugiej, powojennej konspiracji trzeba było czekać do wolnej Polski. Po 1989 roku w działania te zaangażowało się wiele osób z różnych środowisk i organizacji. W Radomiu najważniejszą z inicjatyw było odsłonięcie 10 czerwca 2001 r. pierwszego w Polsce pomnika poświęconego żołnierzom Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przy ul. Władysława Beliny-Prażmowskiego w Radomiu. Pomysłodawcą była Fundacja „Pamiętamy” przy wsparciu wielu osób, w tym byłych partyzantów. Pomnik poświęcony jest głównie żołnierzom Inspektoratu Radomskiego WiN kryptonim „ZZK”, utworzonego i dowodzonego przez porucznika Franciszka Jerzego Jaskulskiego.

Zobacz więcej:

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto