Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromne kolejki w radomskiej siedzibie Polskiej Grupy Energetycznej. Chodzi o złożenie wniosku o zamrożenie ceny prądu. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
W poniedziałek rano trudno było wcisnąć się do siedziby Polskiej Grupy Energetycznej w Radomiu.
W poniedziałek rano trudno było wcisnąć się do siedziby Polskiej Grupy Energetycznej w Radomiu. Janusz Petz
W poniedziałek rano szczelnie wypełnił się ludźmi korytarz siedziby Polskiej Grupy Energetycznej w Radomiu, którzy przyszli dopełnić formalności związane z zamrożeniem cen energii elektrycznej w 2023. Niektóre grupy odbiorców muszą to zrobić do 30 listopada.

Tłok w zakładzie energetycznym i zbliżający się termin składania wniosków o zamrożenie ceny prądu

Kolejki interesantów tworzyły się też przed radomską siedzibą PGE w piątek rano. W poniedziałek większa część ulicy Średniej zapełniła się parkującymi samochodami. Można było zobaczyć obrazki poszukiwań właściciela samochodu, który zablokował inne auta. Po godzinie 9 wydawano numerki powyżej liczby 800, ale tego dnia rozpoczęło się wydawanie numerków od numeru 700. Kolejkowicze nie byli jednak pewni, czy jeszcze nie są obsługiwani posiadacze niższych numerów, którzy nie zostali wcześniej obsłużeni. W siedzibie PGE zjawili się nie tylko ci, którzy chcieli złożyć wniosek o zamrożenie ceny, ale też interesanci, którzy mieli bardziej złożone problemy związane z wykorzystywaniem prywatnych i firmowych liczników prądu. Oczywiście w tłum ludzi trafili też ci, którzy przyszli z innymi sprawami, na przykład przepisaniem licznika na inną osobę.

Przypomnijmy, z końcem listopada upływa termin złożenia oświadczenia do dostawcy energii o chęci skorzystania z maksymalnej ceny prądu w ramach Tarczy Solidarnościowej. Data ta jest wiążąca dla małych i średnich przedsiębiorców. Niższe ceny prądu nie są przyznawane jednak z mocy prawa, konieczne jest złożenie oświadczenia. Termin upływa 30 listopada 2022 roku.

Zgodnie z ustawą mrożącą ceny prądu w rozliczeniach z jednostkami samorządu terytorialnego, odbiorcami użyteczności publicznej oraz mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami (pod warunkiem złożenia oświadczenia) będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 złotych za megawatogodzinę w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 roku. Jeśli umowa sprzedaży prądu została zawarta po 23 lutego bieżącego roku, wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada tego roku również ma być stosowana cena maksymalna.

A co z odbiorcami indywidualnymi ? Takie osoby zdezorientowane szybko zmieniającymi się przepisami też zaglądają do zakładów energetycznych poszukując jakiejś informacji. Pytają też o terminy składania dokumentów i oświadczeń, bo niektórzy będą to musieli zrobić. Otóż Tarcza Solidarnościowa zakłada, że ceny energii w 2023 roku będą zamrożone na poziomie z 2022 roku. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku weszła w życie 18 października 2022 roku.

Jak podaje na swojej stronie Polska Grupa Energetyczna cena energii będzie zamrożona na poziomie z 2022 r. dla poniższych limitów:

- do 2 MWh rocznie – dla wszystkich gospodarstw domowych
- do 2,6 MWh rocznie - dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami
- do 3 MWh rocznie - dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników
- do 250 kWh rocznie - dla działki w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD)
Klienci, którzy są uprawnieni do korzystania ze zwiększonych limitów, muszą złożyć dodatkowe oświadczenia i dokumenty do 30 czerwca 2023 roku.

Rząd wprowadził również mechanizm ceny maksymalnej w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych (po przekroczeniu progu rocznego limitu zużycia określonego w ustawie zamrażającej ceny energii). Wynosi on 693 złotych za megawatogodzinę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto