Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sto lat osiedla Planty w Radomiu. Zobacz na starych zdjęciach, jak zmieniało się na przestrzeni lat

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Lata 1930-1935, Radom, ul. Broni 3. Dawniej łaźnia dla pracowników Fabryki Broni.
Lata 1930-1935, Radom, ul. Broni 3. Dawniej łaźnia dla pracowników Fabryki Broni. Fotopolska.eu
W tym roku osiedle Planty w Radomiu obchodzi swoje setne urodziny. Z tej okazji Muzeum imienia Jacka Malczewskiego organizuje wernisaż wystawy, poświęconej tej wyjątkowej rocznicy. Urodzinom osiedla towarzyszą również wykłady i spacer z przewodnikiem. Zobacz, jak prezentuje się osiedle na archiwalnych fotografiach. Rozpoznasz miejsca?

Radomskie osiedle Planty na archiwalnych zdjęciach

Planty to najstarsze osiedle w Radomiu. Charakterystyczne 3 i 4-ro kondygnacyjne kamienice z charakterystycznymi dwuspadowymi dachami powstały w latach 1923-1928. Do wystroju zewnętrznego budynków wykorzystano elementy historyzujące – neorenesansowe i neobarokowe. Jako pierwszy wybudowano dom mieszkalny dla wysoko kwalifikowanych pracowników Fabryki Broni, przy ulicy Kościuszki 6.

Więcej o historii osiedla Planty w artykule poniżej:

Więcej o wydarzeniach związanych z setnymi urodzinami osiedla w artykule poniżej:

W latach II wojny światowej mieściła się w nim siedziba radomskiego Gestapo. Budynki mieszkalne dla pozostałych pracowników Fabryki Broni ustawiono obrzeżnie wzdłuż ulic z obszernymi podwórkami w środku. Następnie wybudowano Kasyno zakładowe, łaźnię, po drugiej stronie ulicy Tadeusza Kościuszki wzniesiony został przez Radomskie Towarzystwo Kursów Technicznych budynek dla Państwowej Średniej Szkoły Technicznej Kolejowej, oraz stadion sportowy imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Osiedle rozbudowano w latach 1950-55 według projektu opracowanego przez "Miastoprojekt" z Warszawy. Przy ulicy Tadeusza Kościuszki w latach 1956-58 wybudowano cztery ośmiokondygnacyjne punktowce (pierwsze tak wysokie budynki mieszkalne w Radomiu, z windami), według projektu S. Skibniewskiego. Łącznie w tym okresie wybudowano 37 budynków.

Osiedle wyposażono w komplet budynków użyteczności publicznej – szkołę, przedszkole, oraz lokale usługowe. W latach późniejszych uzupełniono osiedle kilkoma budynkami – przy ulicy Romualda Traugutta. Terenami zielonymi dla osiedla jest Park „Planty” założony w latach międzywojennych wzdłuż skanalizowanego i zasypanego Strumienia Południowego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto