Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiem nowych obrazów - depozytów - wzbogaciło kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego w Muzeum jego imienia w Radomiu. Zobacz je na zdjęciach

Barbara Koś
O nowych depozytach - obrazach Jacka Malczewskiego mówili Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik działu sztuki, Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego i Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Nad nimi obraz "Jasełka".
O nowych depozytach - obrazach Jacka Malczewskiego mówili Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik działu sztuki, Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego i Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Nad nimi obraz "Jasełka". Muzeum Malczewskiego/Facebook
Osiem nowych obrazów Jacka Malczewskiego - depozytów - wzbogaciło kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego w Muzeum jego imienia w Radomiu. Zaprezentowano je podczas konferencji w muzeum w piątek, 4 marca, z udziałem Rafała Rajkowskiego, wicemarszałka województwa mazowieckiego i gospodarzy muzeum. Zobacz w galerii zdjęć jakie obrazy trafiły do naszego muzeum.

- Niezwykle ciekawym działem są namalowane w 1888 roku "Jasełka" - ten obraz możecie państwo podziwiać już od dzisiaj -mówiła Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik działu sztuki muzeum.

Obraz prezentuje okres Bożego Narodzenia. Na pierwszym planie ukazuje Dzieciątko i pasterzy, wpatrujących się w narodzonego. Matka Boska jest tu jakby na marginesie, bo najważniejsze jest nowe życie Zbawiciela. W „Jasełkach” zwracają uwagę postaci dziewięciu pasterzy, zapatrzonych w postać Jezuska. Są oni przedstawicielami wielu regionów Polski, a ich różnorodne stroje tworzą niezwykłą galerię motywów etnograficznych.

Od kilku tygodniu można też oglądać obrazy "Pomocnik Charona" z 1911 roku, "Portret żony" - z lat około 1922 - 24, tryptyk "Konik polny", z lat 1903 - 1907,(motyw konika polnego pojawia się niejednokrotnie w malarstwie Jacka Malczewskiego. Jest on interpretowany jako symbol nieśmiertelności. ), "Thanatos" z 1913 roku ( jak zawsze u Malczewskiego motyw śmierci - Thanatos - przedstawia ciało nagiej kobiety trzymającej w ręku kosę oraz obraz „Przy fortepianie” z 1877 roku, będący stratą wojenną odzyskaną w 2020 roku dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ten obraz z cyklu rodzinnego artysty i ukazujący jego siostry, został namalowany w Radomiu.

Zobacz w galerii zdjęć jakie obrazy trafiły do naszego muzeum.

Ciekawostką jest także tempera na szkle "Rajski ptak" autorstwa Michaliny Janoszanki. Była to wieloletnia przyjaciółka rodziny Malczewskich i częsta modelka malarza. Także autorka jego biografii. Sama była malarką i często tworzyła swe dzieła na szkle. Obecny uroczy obrazek nasuwa analogie do sztuki Dalekiego Wschodu.

- Staramy się - w miarę możliwości - prowadzić politykę zakupów - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Ale i te dzieła, które trafiają do muzeum w ramach depozytu, będą uatrakcyjniały to wszystko, co ma do zaoferowania placówka - podkreślił Rafał Rajkowski, chwaląc także troskę dyrekcji muzeum o aktywne powiększania swoich zbiorów.

Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum, podziękował za wsparcie, jakie muzeum otrzymuje od samorządu województwa mazowieckiego. - Ale ważna jest również wiarygodność naszego muzeum, któremu chętnie właściciele dzieł przekazują w depozyt swoje dzieła. A swoje propozycje kulturalne jako placówka, będziemy nadal poszerzać - powiedział.

Zobacz w galerii zdjęć jakie obrazy trafiły do naszego muzeum.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto