Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Muzeum Historii Radomia działającego pod egidą Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu - będzie piknik

Barbara Koś
Barbara Koś
Umowa na wykonanie ekspozycji stałej Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki podpisana została w 11 sierpnia 2021 roku. Jej autorem jest firma Group AV z Warszawy.  W uroczystej chwili uczestniczyli wówczas wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Leszek Ruszczyk(w środku) i jego zastępca, Adam Duszyk (niewidoczny na zdjęciu) oraz prezes firmy Group AV, Agata Sitko. I już muzeum gotowe.
Umowa na wykonanie ekspozycji stałej Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki podpisana została w 11 sierpnia 2021 roku. Jej autorem jest firma Group AV z Warszawy. W uroczystej chwili uczestniczyli wówczas wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Leszek Ruszczyk(w środku) i jego zastępca, Adam Duszyk (niewidoczny na zdjęciu) oraz prezes firmy Group AV, Agata Sitko. I już muzeum gotowe. Joanna Gołąbek
Piknik historyczny w sobotę, 13 sierpnia, będzie wydarzeniem, które zainauguruje działanie najnowocześniejszej w kraju, stałej ekspozycji historycznej, zatytułowanej „Muzeum historii Radomia” w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki, Rynek 4/5.

Impreza ma charakter edukacyjny, przyczyni się do ożywienia radomskiego rynku i umożliwi dotarcie z informacją do szerokiego odbiorcy o nowo powstałym Muzeum Historii Radomia. Trwać będzie w godzinach 13 - 20.

Podczas imprezy na Rynku odbędzie się koncert dwóch zespołów: Piotr Zarzyka z zespołem i radomski zespół LuXperiment z wokalistką Luizą Borkowską - Ziółkowką. Muzeum zaprasza także na pokazy grup rekonstrukcji historycznych prezentujących różne okresy historyczne, od średniowiecza do XX wieku, pokazy walk, umundurowania, musztry i dawne rzemiosło.

- Zapraszamy także do jurty tatarskiej oferującej degustację tradycyjnych tatarskich potraw - mowi Ilona Pulnar - Ferdjani z Muzeum imienia Malczewskiego.

Najważniejszym elementem wydarzenia będzie otwarcie nowej, nowoczenej wystawy stałej Muzeum Historii Radomia, prezentowanej w Domach Gąski i Esterki.

Na trzech kondygnacjach zaaranżowano tu ekspozycję ukazującą dzieje Radomia od IX wieku do roku 1945. Zwiedzanie roz-
poczyna się od piwnic Kamienicy Esterki.

Tu na początek obejrzymy 10 - minutowy film o całej historii Radomia. W kolejnym pomieszczeniu będzie można zapoznać się z historią i stanem badań archeologicznych na terenie najstarszego radomskiego grodu, nazwanego w późniejszych latach Piotrówką.

Następnie, w układzie chronologicznym, zobaczymy właściwą ekspozycję.

Pierwsza sala poświęcona jest wczesnośredniowiecznym dziejom miasta. Nowym rozwiązaniem jest prezentacja grodu z X wieku i współistniejących osad służebnych w specjalnie skonstruowanej niszy pod szklaną podłogą.

Na specjalnych ekranach LCD obejrzymy prezentacje innych obiektów związanych z tamtym okresem. Całość ekspozycji jest mieszanką prezentacji autentycznych artefaktów z efektami multimedialnymi.

W kolejnej sali znajdą się eksponaty związane ze Starym Radomiem (teren wokół kościoła św. Wacława). Na dużym ekranie zobaczymy obracającą się trójwymiarową bryłę tej świątyni. Natomiast w gablotach umieszczone będą zabytki odkryte na tym terenie podczas badań archeologicznych.

Zainstalowano tu również trzy stanowiska VR (wirtualnej rzeczywistości). Zakładając na głowę specjalne hełmy będziemy mogli przenieść się w czasie, na przykład, na mury XIV-wiecznego Radomia albo do wnętrza kościoła świętego. Jana.

Dalsza część ekspozycji przedstawia dzieje miasta w XIV i XV stuleciu. Atrakcją tej części jest odtworzony średniowieczny kram kupiecki, za którym na specjalnym hologramie zobaczymy i usłyszymy radomskiego kupca.

Na parterze Kamienicy Gąski będziemy mogli zobaczyć wydarzenia związane z radomskim zamkiem i okresem szlacheckiej wolności. Oprócz ekranów LCD z edukacyjnymi grami dla dzieci, znajdzie się tu także stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć w strojach z epoki.

Z kolei na piętrze na zwiedzających czekać będzie wnętrze gabinetu radomskiego pisarza i historyka z przełomu XIX i XX stulecia - Walerego Przyborowskiego.

Kolejna sala jest poświęcona dziejom miasta w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W trójwymiarowej animacji zobaczymy wyzwalanie Radomia przez wojska napoleońskie z rąk Austriaków w 1809 roku, będziemy także mogli podziwiać repliki pięknych mundurów wojskowych z tamtego okresu.

Kolejna sala poświęcona jest radomskim wydarzeniom powstania styczniowego. Następnie przez stylizowane na zabytkowe drzwi wejdziemy do słynnej apteki „Pod Białym Orłem” (meble z 1824 roku są oryginałami). Za apteką znajduje się fotoplastykon, w którym będzie można oglądać wszystkie stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Dalszą część ekspozycji poświęcono gospodarce miasta w II połowy XIX wieku, miastu w czasach I wojny światowej oraz w dwudziestoleciu międzywojennym.

W ostatniej i zarazem największej sali zobaczymy Radom z okresu okupacji hitlerowskiej. W tym pomieszczeniu będzie także wy-
świetlany animowany film 3D, który podsumuje dzieje Radomia od X wieku po czasy współczesne.

Zainteresowanie otwarciem tej ekspozycji historycznej już jest bardzo duże, więc muzeum spodziewa się dużej liczby zwiedzających. Żeby uczestnicy pikniku nie stali w kolejce do wejścia, zaplanowano "system wstążeczkowy." Rozdane zostaną kolorowe wstążeczki uprawniające do zwiedzania. Co pół godziny wchodził będzie inny kolor, więc będzie można bawić bez stresu na pikniku i tylko nasłuchiwać komunikatu, że teraz kolej koloru czerwonego, niebieskiego czy żółtego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto