Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto wystawę z okazji 80. rocznicy likwidacji getta w Radomiu. Zobaczcie zdjęcia

Barbara Koś
Barbara Koś
O wystawie i tragicznej historii radomskich Żydów mówił Sebastian Piątkowski z Delegatury IPN w Radomiu, autor wystawy, wybitny regionalista, znawca stosunków Polsko-Żydowskich. Więcej na kolejnych zdjęciach
O wystawie i tragicznej historii radomskich Żydów mówił Sebastian Piątkowski z Delegatury IPN w Radomiu, autor wystawy, wybitny regionalista, znawca stosunków Polsko-Żydowskich. Więcej na kolejnych zdjęciach IPN
Wystawę z okazji 80. rocznicy likwidacji getta w Radomiu pod tytułem „Aktion Reinhardt” można oglądać na placu przy ulicach Podwalnej, Bóżnicznej i Anielewicza. Zobaczcie zdjęcia.

Jest ona poświęcona jednemu z najbardziej krwawych rozdziałów historii zagłady europejskich Żydów akcji Reinhardt – zbrodniczej operacji przeprowadzonej przez niemiecką III Rzeszę i jej sojuszników. Jej celem była całkowita likwidacja gett w Generalnym Gubernatorstwie i Okręgu Białostockim, co było równoznaczne z wymordowaniem ich mieszkańców.

Wystawa została przygotowana przez radomską delegaturę IPN. Jej otwarcie - 17 sierpnia - zbiegło się w czasie z 80. rocznicą likwidacji getta w Radomiu. Zostało połączone z obchodami 80. rocznicy likwidacji getta w Radomiu.

W uroczystości udział wzięli: Danuta Pawlik, naczelnik Delegatury IPN w Radomiu, Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miasta Radomia, Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury, Krzysztof Murawski, kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, komendanci Straży Miejskiej i Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu oraz członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’76.

O wystawie i tragicznej historii radomskich Żydów mówił Sebastian Piątkowski z Delegatury IPN w Radomiu, autor wystawy, wybitny regionalista, znawca stosunków Polsko-Żydowskich. W sierpniu 1942 roku, w ciągu trzech dni około 20 tysięcy Żydów zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince.
.
Uroczystości zakończyły się złożeniem przez delegacje wiązanek kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Żydów, pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Ekspozycja znajduje się na terenie dawnej synagogi między ulicami Bóżniczą i Anielewicza. W czasie II wojny światowej znajdowało się tu jedno z radomskich gett. Obecnie na placu znajduje się pomnik - Żydom Radomia Ofiarom Zbrodni Hitlerowskich.

W najbliższym czasie opublikowana też zostanie broszura „Zagłada ludności żydowskiej regionu radomskiego w latach 1939-1945” autorstwa dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego.

Wystawę można oglądać do dnia 10 września 2022 roku

Zobaczcie galerię zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto