Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Kulturowy Stary Radom będzie niezwykłym miejscem. Zobacz, jak się zmieni

Janusz Petz
Janusz Petz
O Parku Kulturowym Stary Radom mówili podczas konferencji prasowej prezydent Radosław Witkowski (z lewej) i wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
O Parku Kulturowym Stary Radom mówili podczas konferencji prasowej prezydent Radosław Witkowski (z lewej) i wiceprezydent Mateusz Tyczyński. Janusz Petz
Osada Archeologii Eksperymentalnej, Sad Średniowieczny, ekspozycje archeologiczne, ścieżki edukacyjne, spacerowe i komunikacyjne – to wszystko znajdzie się w Parku Kulturowym Stary Radom, który ma powstać na terenach miejskich, głównie w otoczeniu rzeki Mlecznej.

Urząd Miejski ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej Parku Kulturowego Stary Radom. Ma on powstać na terenie między ulicami: Maratońską, Dębową, Piotrówka, Floriana, Odrzańską i Garbarską. Na realizację samej inwestycji miasto chce pozyskać pieniądze unijne.

- Po wielu, wielu latach i prostowaniu wielu rzeczy, po projekcie Bulwary nad Mleczną, dokładamy kolejny projekt. Chcemy żeby Park Kulturowy Stary Radom realizował funkcje historyczne, społeczne, ale przede wszystkim funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Mamy na to konkretny pomysł, bo oprócz wyeksponowania Grodu Piotrówka, dokładamy nowe elementy, które mam nadzieję będą ważne nie tylko dla radomian, ale też będą ściągały turystów i pozwolą wyeksponować bogatą historię naszego miasta – powiedział podczas konferencji prasowej nad rzeką Mleczną Radosław Witkowski, prezydent miasta.

Koncepcja zakłada stworzenie atrakcyjnej, otwartej widokowo przestrzeni parku kulturowego, pokazującej początki osadnictwa na terenie Radomia, powiązanej z edukacją ekologiczną. – To bardzo cenny dla nas teren, który ma ogromną wartość historyczną i wiele walorów przyrodniczych. Chcemy to wykorzystać, by stworzyć atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji łączące w sobie funkcje: kulturalną, historyczną, środowiskową, społeczną i edukacyjną - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Opracowana koncepcja obejmuje tereny należące do miasta. Zakłada między innymi zagospodarowanie i wyeksponowanie grodziska Piotrówka, w tym uporządkowane zieleni, wyznaczenie nowych i rewitalizację istniejących ścieżek pieszych i rowerowych oraz rozmieszczenie plansz pokazujących poszczególne fazy rozwoju grodu na przestrzeni od X do XIV wieku.

Druga strefa to park edukacyjny położony na północ od samego grodziska. - Oczekujemy zaprojektowania osady archeologii eksperymentalnej, która ma stanowić element edukacji o przeszłości. Chcemy by powstało tu minimum 11 obiektów osady średniowiecznej, Ma też powstać plac zabaw dla dzieci z wykorzystaniem elementów zabaw sensorycznych i łąka piknikowa. Planowana jest też budowa nowego dwukondygnacyjnego pawilonu, w którym znajdzie się na przykład punkt informacji turystycznej wraz ze sklepikiem pamiątek, punkt małej gastronomii i przestrzeń dla organizacji pozarządowych - wylicza wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Od strony Zamłynia ma z kolei powstać kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy nad Mleczną, w którego skład miałby wejść między innymi ogród społeczny, ogród relaksacyjny czy łąka kwietna. Projekt musi uwzględniać wcześniej już wykonane zagospodarowanie terenu, zrealizowane w ramach projektu LIFE.

Z kolei czwarta strefa to ścieżka edukacyjna „Starodrzew chińskich topól”. Oprócz uporządkowania zieleni planowana jest budowa ścieżek, ustawienie ławek ze stołami i drewnianej wiaty. Ma tu powstać malownicze miejsce wypoczynku i edukacji ekologicznej. Planowana jest także budowa ścieżki pieszej biegnącej wśród drzew i łączącej się pomostem z bulwarem północnym oraz punktu widokowego.

Opracowana koncepcja obejmuje także budowę ciągów pieszo-rowerowych oraz umieszczenie na terenie parku elementów małej architektury takich jak: w tym pomosty drewniane, ławki, leżaki, altany, wiaty, pergole itp.

W pierwszej fazie wykonawca ma opracować ostateczną koncepcję Parku Kulturowego Stary Radom. Po jej zaakceptowaniu będzie mógł przystąpić do prac nad szczegółowym projektem.

Na oferty w przetargu Urząd Miejski czeka do 11 kwietnia. Projektant będzie miał na opracowanie pełnej dokumentacji 7 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto