Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasaż Andrzeja Wajdy w Radomiu! Centrum Elektrownia odsłoniło tablicę z imieniem swojego patrona

Barbara Koś
Dyrektor Elektrowni Zbigniew Belowski (z prawej) oraz Piotr Lutyński opowiadali podczas spotkania o Andrzeju Wajdzie.
Dyrektor Elektrowni Zbigniew Belowski (z prawej) oraz Piotr Lutyński opowiadali podczas spotkania o Andrzeju Wajdzie. Joanna Gołąbek
Radom upamiętnił legendarnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdę. Jego imieniem nazwano pasaż.

Akcja artystyczna Piotra Lutyńskiego - Pod tym hasłem Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprosiło w środę, 23 grudnia, na performans na blasze perforowanej w wykonaniu Piotra Lutyńskiego. Wydarzenie miało mieć miejsce przed budynkiem Elektrowni przy ulicy Kopernika 1 i „dotyczyć miało aktualnych wydarzeń w Radomiu”. Potem była niespodzianka!

Szacunek dla patrona

- Głównym powodem zaproszenia państwa jest pewien stopień naszego zbulwersowania, zbulwersowania całego świata artystycznego wynikającego z faktu, że radni miasta Radomia, a konkretnie radni klubu PiS odmówili nazwania jednej z ulic naszego miasta imieniem Andrzeja Wajdy - mówił Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni.

- My, jako osoby związane z instytucją, która jest też związana z osobą Wajdy, Honorowego Obywatela Miasta Radomia (otrzymał ten tytuł w 2001 roku - przyp. BK), doszliśmy do wniosku, że powinniśmy pokazać swoje stanowisko. Szacunek dla patrona Elektrowni, osoby, która jest inspiratorem tej instytucji, ofiarodawcą prac do jej kolekcji, nakazał nam to działanie. Ten artystyczny gest. Dalsze milczenie uznalibyśmy jako dyshonor zaznaczał.

Ktoś więcej niż reżyser

Wspólnie z Piotrem Lutyńskim, który, jak przypomniał Zbigniew Belowski, swoimi akcjami w Krakowie przyczynił się, by ulicom nadano imiona Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego, odsłonili tablicę z napisem „Pasaż Andrzeja Wajdy” na głównym budynku Elektrowni.

- To gest artystyczny - powtórzył Belowski. - Nazwa symboliczna, nie mająca zobowiązań prawnych - dodał. Zapowiedział, że Elektrownia wystąpi do prezydenta miasta o przebicie przejścia w stronę ulicy Narutowicza i utworzenie ulicy, lub pasażu z prawdziwego zdarzenia, który oczywiście będzie nosił imię Andrzeja Wajdy.

- Andrzej Wajda był kimś więcej niż tylko reżyserem. On wpłynął na naszą wyobraźnię zbiorową, ale też indywidualną - powiedział Piotr Lutyński. - Naszą wyobraźnię kształtowały jego filmy. Nie możemy udawać, że tego nie było - dodał.

Tu spędził młodość

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, zmarł 9 października 2016 w Warszawie. W latach 1989–1991 był senatorem pierwszej kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego. Dzieciństwo i młodość spędził w Radomiu, przypadły one na czas II wojny światowej. Jego ojciec, Jakub Wajda był wojskowym, został zamordowany w Katyniu w 1940 roku.

Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: Kanał oraz Popiół i diament, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak „Popioły”, „Brzezina”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka” i „Pan Tadeusz”. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) za całokształt twórczości.

Wajda zajmował się nie tylko reżyserią filmową, ale i działalnością teatralną. Wystawiał sztuki w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich, zagranicznych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pasaż Andrzeja Wajdy w Radomiu! Centrum Elektrownia odsłoniło tablicę z imieniem swojego patrona - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto