Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna wystawa "Wielkanocne klejnoty" w Muzeum Wsi Radomskiej. Zobacz zdjęcia

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Na zdjęciu od lewej: Ilona Jaroszek-Nowak - dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej i Marian Sołobodowski - autor wystawy.
Na zdjęciu od lewej: Ilona Jaroszek-Nowak - dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej i Marian Sołobodowski - autor wystawy. Joanna Gołąbek/Muzeum Wsi Radomskiej
Za nami obchody Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej. Wydarzeniu towarzyszyło atrakcji. Był kiermasz czy też uroczysta msza święta wraz z poświęceniem palm. Obchodom towarzyszył też wernisaż wystawy wielkanocnej z kolekcji Mariana Sołobodowskiego. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Eksponaty można oglądać do 3 maja.

Wyjątkowa wystawa "Wielkanocne klejnoty" Mariana Sołobodowskiego w Muzeum Wsi Radomskiej

Zgromadzone Sołobodowskiego zbiory prezentowano na dziesiątkach wystaw w placówkach kultury, między innymi w Brodnicy, Bydgoszczy, Grudziądzu, Krakowie, Legionowie, Legnicy, Płocku, Opinogórze, Ostrołęce, Otwocku, Sierpcu, Warszawie. W swych zbiorach posiada różne rodzaje twórczości, w tym około cztery tysiące pocztówek z całego świata. Kolekcja obejmuje okres od 2 połowy XIX wieku aż po czasy współczesne.

W ekspozycji można dostrzec kilka wątków. Wprowadzeniem do okresu wielkanocnego są przygotowania w postaci bielenia domu i szykowania pisanek. Tematem wielu eksponatów jest Niedziela Palmowa wraz z dawną formą palemek. Oprócz pocztówek na wystawie prezentowane są pisanki wykonane tradycyjnie, czyli metodą batikową i poprzez wydrapywanie wzorów. Barwne jaja zrobione są również w nowatorski sposób z jaj strusich, cekinów, filcowanej wełny oraz metodą dekupażu. Obok obiektów z polskich regionów można przyjrzeć się pisankom białoruskim, jak również huculskim z ich charakterystycznym wzornictwem i kolorystyką, z przewagą barwy pomarańczowej, żółtej i czarnej (co przekłada się na innej dziedziny sztuki tamtego obszaru).

- Myślę, że tytuł "Wielkanocne klejnoty" jest trafny, bo nie tylko wycinanki, nie tylko piękne pocztówki o tematyce wielkanocnej, ale też pisanki mające ogromne znaczenie symboliczne. Są symbolem nowego życia. Są przepiękne, ponieważ są najbardziej znanych twórczyń zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Wystawę wzbogacają rzeźby wielkanocne z drewna i ceramiki. Jest całe bogactwo do oglądania na tej wystawie. Zapraszam na nią wszystkich mieszkańców Radomia, powiatu radomskiego i województwa mazowieckiego - mówił Marian Sołobodowski.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto