Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politycy Prawa i Sprawiedliwości ostrzegają przed powrotem dawnych rządów. Konferencja posłów oraz radnych

Janusz Petz
Janusz Petz
Od lewej: Dariusz Wójcik, Andrzej Kosztowniak, Marek Suski, Anna Kwiecień i Małgorzata Półbratek.
Od lewej: Dariusz Wójcik, Andrzej Kosztowniak, Marek Suski, Anna Kwiecień i Małgorzata Półbratek. Janusz Petz
- Chcemy ostrzec wszystkich Polaków przed powrotem rządów Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska, który mówi, że jak jego partia wróci do władzy to będzie tak jak teraz, a może jeszcze lepiej – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Marek Suski, lider radomskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości ostrzegają przed złym wyborem

Marek Suski przypomniał sytuację kryzysu z 2008 roku. - Był łagodniejszy niż obecny kryzys, ale odbił się mocno na gospodarce światowej. I wtedy co zrobił Donald Tusk ? Powiedział, że nie ma takich guziczków, które nie może nacisnąć, aby było lepiej. Powiedzieli, że pieniędzy nie ma i nie będzie, pozostawili Polaków samych sobie. Potem zabrano Otwarty Fundusze Emerytalne, aby załatać ogromną dziurę w budżecie. Dziś opowiadają, że Prawo i Sprawiedliwość niszczy Polskę, a my przygotowaliśmy plakat, który mówi czym się odróżniamy od Donalda Tuska, rządów które wspierają w kryzysie swoich obywateli – powiedział Marek Suski.

Dotowana energia

Na plakacie wyliczono bardzo długą listę ulg, dodatków dla obywateli. Marek Suski przypomniał niektóre z nich. Mówił o zamrożeniu cen energii elektrycznej do 2 megawatogodzin dla jednej rodziny, a także ulgach w kwestii kosztów prądu dla małych i średnich firm oraz instytucji. Zwrócił też uwagę na dodatek węglowy. - Program dostarczenia węgla - mimo embarga na węgiel rosyjski – realizowany jest bez żadnych komplikacji. W większości gmin ten węgiel już jest, w niektórych będzie dostarczany. Rząd stara się, aby węgiel dotarł do Polaków jeszcze przed atakiem zimy. - mówił Marek Suski. Dodał, że wprowadzono dodatek do paliw inny niż węgiel – 3 tysiące złotych na zakup pelletu, 2 tysiące złotych na oleju opałowego, 1 tysiąc złotych na zakup drewna opałowego, 500 złotych na zakup skroplonego gazu LPG.

- Maksymalna cena węgla wynosi 2 tysiące złotych, więc dodatek pozwala zakupić, a właściwie dostać za darmo 2 tony węgla. Nigdy czegoś takiego jeszcze nie było. Platforma Obywatelska rozłożyłaby ręce i powiedziała: no trudno, radźcie sobie sami – mówił Marek Suski. Lider lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości zwrócił też uwagę, że objęto podmioty wrażliwe takie jak szpitale, domy pomocy społecznej, noclegownie, szkoły żłobki, instytucje kultury. - Całkowita wartość tej pomocy to 1 miliard 200 milionów złotych z budżetu państwa – mówił Marek Suski przypominając, że ochroną objęto też odbiorców ciepła systemowego, a także osoby, które korzystają z ogrzewania elektrycznego. Też dostaną coś w razie przekroczenia limitów posiadacze pomp ciepła, zamrożona będzie też na dotychczasowym poziomie cena gazu ziemnego. - Tych elementów pomocy jest bardzo wiele. Dbamy o Polaków, a w czasach kryzysu wywołanego agresją na Ukrainę możemy liczyć tylko na werbalne wsparcie ze strony Unii Europejskiej – powiedział Marek Suski.

Programy społeczne, zbrojenia

Posłanka Agnieszka Górska mówiła, że ludzie nie chcą jeszcze raz dać się oszukać Platformie Obywatelskiej. - Przed wyborami Platforma Obywatelska niesie na swoich sztandarach wiele obietnic, ale nie są one potem spełniane. My konsekwentnie realizujemy nasz program wyborczy – powiedziała posłanka. Przypomniała programy społeczne realizowane przez Prawo i Sprawiedliwości. Z kolei posłanka Anna Kwiecień skupiła swoją uwagę podczas wystąpienia na programach zbrojeniowych. - Mamy wojnę. Przestrzegał przed nią świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński. Mimo, że doszło do wojny w Czeczeni oraz w Gruzji ówczesny rząd zlikwidował różne jednostki wojskowe na wschodzie kraju – przypomniała Anna Kwiecień.

Przekonywała, że od czasu dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości wzmacniana była obronność kraju, a jedną z pierwszych decyzji było powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej. - Udało nam się już w pierwszych latach zakręcić kurek z wyciekającymi pieniędzy z tytułu oszustw związanych z podatkiem VAT. Zaczęliśmy mocno przygotowywać Polskę na sytuację, z jaką dziś mamy do czynienia – powiedziała Anna Kwiecień. Przypomniała wagę programów zbrojeniowych takich jak program Wisła. Przypomniała, że w roku 2015 budżet państwa wydał na wojsko 37 miliardów, a dziś jest to już 100 miliardów.

- Cała Europa patrzy na nas jak szybko wzmacniamy naszą armię. Udaje się to, bo mamy na to pieniądze. Udało nam się uszczelnić system podatkowy. Z 34 procent uciekającego podatku VAT udało nam się zejść do 4 procent. Z uznaniem mówi o tym Unia Europejska. Jesteśmy w stanie zadbać o nasze bezpieczeństwo – mówiła posłanka. W konferencji brał też udział poseł Andrzej Kosztowniak, radny radomski Dariusz Wójcik oraz radna Małgorzata Półbratek.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto