Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Pink Lips: studenci walczą z rakiem szyjki macicy

R
Studenci z IFMSA-Poland Oddział Radom prowadzą akcję profilaktyki przeciwko rakowi szyjki macicy Pink Lips Project.
Studenci z IFMSA-Poland Oddział Radom prowadzą akcję profilaktyki przeciwko rakowi szyjki macicy Pink Lips Project.
Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland chcą zwrócić uwagę na znaczenie profilaktyki, i organizują ciekawe wydarzenia w ramach inicjatywy Pink Lips Project. Odbędą się one także w Radomiu.

W Polsce diagnozę raka szyjki macicy słyszy co roku około 3000 kobiet, z czego co druga chora umiera. Umieralność w Polsce na ten nowotwór jest przeciętnie o 70 procent wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej. Tak ogromna przepaść wynika w znacznej mierze z różnicy w podejmowanych działaniach profilaktycznych.

Bardzo groźny nowotwór

Studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland podkreślają, jak ważna jest profilaktyka i wczesne diagnozowanie raka szyjki macicy. Kobiety w przedziale wiekowym 25-59 lat powinny raz na 3 lata wykonywać cytologię, ale świadomość w tym zakresie jest wciąż bardzo niska. Dlatego powstał Pink Lips Project.

#pinkchallenge

Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizują szereg wydarzeń edukacyjno-profilaktycznych w takich miejscach jak uczelnie wyższe, centra handlowe, ulice miast. Największa intensywność działań przypada na okres 20-26 stycznia czyli Europejski Tydzień Prewencji Raka Szyjki Macicy. - Na znak solidarności z kobietami, które walczą z rakiem szyjki macicy studenci z IFMSA-Poland propagują symbol siły, odwagi, jedności i kobiecości, za który uznaliśmy pomalowane na różowo usta. Dlatego co roku zachęcamy wszystkich, zarówno kobiety jak i mężczyzn, do wzięcia udziału w #pinkchallenge, które polega na wstawieniu na swój profil na platformie Facebook lub Instagram zdjęcia z różowymi ustami i zachęcenia innych do podjęcia wyzwania. Każdy kolejny uczestnik zwiększa szanse na zainteresowanie tematem, wykonanie badań i odpowiednio wczesne wykrycie raka - mówi Wiktoria Mika, wiceprezydent do spraw marketingu Oddziału Radom Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Na mediach społecznościowych akcja się nie kończy.

Wyjdą do mieszkańców

W środę, 22 stycznia studenci od godziny 10 spotkają się z mieszkańcami na ulicy Żeromskiego w Radomiu, by dotrzeć z wiedzą o profilaktyce do jak największej liczby osób. - Będziemy mieć ze sobą różowe atrybuty akcji i ulotki informacyjne - mówi Wiktoria Mika. - W czwartek będzie spotkanie z cyklu „Poznaj swoją specjalizacje”. Gościem będzie doktor nauk medycznych, Małgorzata Stolarek- lekarka onkolog, a także pracownik naszej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Podczas spotkania poznamy fakt i mity związane z tą dziedziną medycyny, spotkanie ma również na celu zwiększyć świadomość naszej społeczności akademickiej odnośnie profilaktyki, leczenia i przebiegu choroby. Wykład będzie w czwartek, 23 stycznia w sali numer 33 na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu o godzinie 15.

Planowane jest także niedzielne morsowanie w okolicy Radomia, a w przyszłą środę, 29 stycznia akcja profilaktyczna odbędzie się także w czasie Kina Kobiet w kinie Helios.

Dodatkowo przez cały tydzień na hasło Pink Lips kobiety dostają 30 procent rabatu w salonie Expelos przy ulicy Narutowicza oraz w salonie Amikos przy ulicy Warynskiego w Radomiu.

Przerażające statystyki

Jak mówią statystyki, rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera 230 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 000. Ponad 80 procent wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się.

Rak szyjki macicy jest w większości przypadków wywołany przez wirus brodawczaka ludzkiego- HPV. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90 procent redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90 procentowe zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ważne jest aby szczepili się dziewczęta i chłopcy. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt Pink Lips: studenci walczą z rakiem szyjki macicy - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto