Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa alei Wojska Polskiego w Radomiu. Od Lubelskiej do Słowackiego jedziemy już dwiema jezdniami

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Od piątku aleją Wojska Polskiego, na odcinku od Słowackiego do Lubelskiej samochody jeżdżą już dwiema nitkami nowej drogi.
Od piątku aleją Wojska Polskiego, na odcinku od Słowackiego do Lubelskiej samochody jeżdżą już dwiema nitkami nowej drogi. Joanna Gołąbek
Kierowcy mogą się przekonać, jak będzie wyglądała jazda po przebudowanej alei Wojska Polskiego. Do ruchu dopuszczono dwie jezdnie drogi, na razie tylko na odcinku od ulicy Lubelskiej i ronda przy ulicy Słowackiego. I to też tymczasowo, bo jeszcze trzeba położyć ostatnią warstwę asfaltu na wschodniej nitce. Z tym czego jednak poczekać, aż poprawi się pogoda. A zgodnie z umową całe zadanie ma być wykonane do połowy listopada tego roku.

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu nowa organizacja ruchu został wprowadzona w piątek 9 października w związku z kolejną częścią robót przy przebudowie alei Wojska Polskiego.

Kładą ostatnią warstwę asfaltu

Do tej pory na odcinku od ulicy Lubelskiej do Słowackiego ruch aleją Wojska Polskiego odbywał się wschodnią jezdnią w obu kierunkach. Zachodnia była zamknięta, bo była na niej układana ostatnia warstwa asfaltu. Teraz, tymczasowo można jeździć obiema nitkami. Ale tylko do czasu. Bo teraz trzeba położyć nawierzchnię na jezdni wschodniej. I wtedy znowu zmieni się organizacja ruchu.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje jednocześnie o zmianie lokalizacji dwóch przystanków autobusowych. Zostaną one ustawione w docelowych lokalizacjach: przystanek Wojska Polskiego / Ogrodnicza (dla linii 21 w stronę ulicy Słowackiego) zostanie przeniesiony z jezdni wschodniej na zachodnią, do nowej zatoki za skrzyżowaniem ze ślepą końcówką ulicy Ogrodniczej; przystanek Wojska Polskiego / Odrodzenia (dla linii 21 w stronę ulicy Słowackiego) zostanie przeniesiony z jezdni wschodniej na zachodnią, do nowej zatoki za skrzyżowaniem z zachodnim wlotem ulicy Odrodzenia. Do odwołania pozostanie zawieszone funkcjonowanie przystanków Wojska Polskiego / Lubelska (w obydwu kierunkach). W zamian obowiązują w tym rejonie przystanki tymczasowe Lubelska / Wojska Polskiego.

Miejski zarząd Dróg i Komunikacji apeluje o zachowywanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac oraz o stosowanie się do zmienionego oznakowania ulic bądź do ewentualnych poleceń wydawanych przez wykonawcę.

Zakończenie prac w listopadzie

Jak już pisaliśmy termin wykonania prac przy przebudowie alei Wojska Polskiego, ale też ulicy Żółkiewskiego, ronda Popiełuszki i ulicy Zwolińskiego (wylotówka w kierunku Zwolenia) został przesunięty z września na połowę listopada tego roku. Jak tłumaczyło miasto to dlatego, że na drogach będzie położona lepsza nawierzchnia.

- Chcemy położyć lepszą, wytrzymalszą i bardziej odporną na działanie warunków atmosferycznych nawierzchnię - mówił Dawid Puton, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Koszt będzie ten sam, a zyskamy nawierzchnię, która wytrzyma lata. Jeśli możemy to mieć w tych samych pieniądzach to wolimy nieco opóźnić zakończenie inwestycji.

Przebudowa dróg rozpoczęła się jesienią 2018 roku. Na alei Wojska Polskiego i ulicy Żółkiewskiego są już pierwsze warstwy asfaltu, pozostało ułożenie ostatniej. Gotowe są dwa wiadukty na kolejową trasa numer 8, przeszły też próby obciążeniowe. Wykonawca wybudował drogi techniczne, odbarczające.Gotowe jest też rondo Popiełuszki - "kozienickie". Zostało poszerzone, jest tam już też docelowa warstwa asfaltu. - Ona oczywiście już zostanie, nie będziemy jej wymieniać na nową - zaznacza Dawid Puton.

Wykonane zostały parce brukarskie i instalatorskie. Na alei Wojska Polskiego i Żółkiewskiego prowadzone są ostatnie roboty. Nie gotowa jest jeszcze za to ulica Zwolińskiego.

Przypomnijmy, po przebudowie aleja Wojska Polskiego będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, a przy skrzyżowaniach będą też pasy dla pojazdów skręcających. Tak samo ma wyglądać fragment ulicy Żółkiewskiego od Holszańskiej do ronda Popiełuszki. Prace mają w sumie kosztować około 140 milionów złotych. Radom na prace dostał dotację z budżetu państwa. Od 2018 do 2020 otrzyma w sumie 93 miliony złotych. Przebudowa ma się zakończyć jesienią tego roku.

Motofakty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto