Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami obchody 76. rocznicy odbicia więzienia w Radomiu. Jaki program wydarzenia?

Janusz Petz
Janusz Petz
Co roku przy tablicy na murze więzienia wartę honorową pełnią żołnierze radomskiego garnizonu.
Co roku przy tablicy na murze więzienia wartę honorową pełnią żołnierze radomskiego garnizonu. Tadeusz Klocek
W czwartek, 9 września odbędą się uroczystości związane z 76. rocznicą odbicia radomskiego więzienia i uwolnienia więźniów politycznych i żołnierzy Armii Krajowej przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem porucznika Stefana Bembińskiego „Harnasia”.

Obchody rocznicowe związane z odbiciem radomskiego więzienia na stałe weszły do kalendarza rocznicowego miasta. Sporadycznie z tej okazji oprócz oficjalnych obchodów urządzane są inscenizacje historyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

Ważna rocznica

3
Tegoroczne uroczystości rozpocznie o godzinie 10 złożenie składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą akcję uwolnienia więźniów politycznych i żołnierzy AK umieszczoną na murze więziennym przy ulicy Malczewskiego1. O godzinie 12 zaplanowano mszę świętą w Kościele Garnizonowym. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz pod pomnik Armii Krajowej u zbiegu ulic Niedziałkowskiego i Żeromskiego.

Tam odbędzie się przegląd kompanii honorowej, odegranie hymnu państwowego, przemówienie Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom i zaproszonych gości, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem.
Na koniec, o godzinie 14.10, zaplanowano część artystyczną z udziałem Orkiestry Wojska Polskiego.

Rozbite więzienie

Przypomnijmy, że 9 września 1945 roku oddziały pod dowództwem Stefana Bembińskiego „Harnasia” na pół godziny opanowały miasto, zdobyły więzienie i uwolniły aresztowanych, w większości swoich organizacyjnych kolegów. Zdecydowano się na akcję na wieść, że więźniowie są brutalnie traktowani w radomskiej katowni. Akcja zakończyła się sukcesem. Więzienie rozbito, około 300 więźniów zostało uwolnionych, a przeciwnik nie zdążył przyjść z pomocą zaskoczonym radomskim ubekom, milicjantom i enkawudzistom.

Wśród uwolnionych było około 60 żołnierzy Armii Krajowej. Co ważne, nikt z nich nie był ponownie ujęty. Uczestniczyło w tej akcji ogółem 150 żołnierzy-partyzantów, a w garnizonie radomskim stacjonowało około 3000 funkcjonariuszy i żołnierzy oddziałów sowieckich i polskich formacji komunistycznych.

W akcji na radomskie więzienie zginęło trzech żołnierzy Armii Krajowej. Sam Stefan Bembiński został aresztowany niedługo po akcji i skazany na karę śmierci. Kara została zamieniona potem na dożywocie, a następnie na 10 lat więzienia. „Harnaś” wyszedł na wolność w 1952 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto