Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Koalicji Obywatelskiej: szpital hybrydowy przy Tochtermana w Radomiu to zagrożenie dla pacjentów, będą się zarażać koronawirusem

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Radni Koalicji Obywatelskiej (od lewej) Dawid Ruszczyk, Magdalena Lasota i Robert Utkowski przekonują, że Radomski Szpital Specjalistyczny nie powinien równocześnie leczyć pacjentów z COVID-19 i tych nie zakażonych, ale wymagających opieki specjalistycznej.
Radni Koalicji Obywatelskiej (od lewej) Dawid Ruszczyk, Magdalena Lasota i Robert Utkowski przekonują, że Radomski Szpital Specjalistyczny nie powinien równocześnie leczyć pacjentów z COVID-19 i tych nie zakażonych, ale wymagających opieki specjalistycznej. Joanna Gołąbek
- Wiemy, że jeden oddział ratunkowy w Radomiu to za mało. Jeśli wojewoda chce uruchomić drugi przy Tochtermana niech to zrobi, ale pod warunkiem, że szpital nie będzie już leczył pacjentów z COVID-19. Praca w trybie hybrydowym to najgorszy z możliwych scenariuszy - mówią radni Koalicji Obywatelskiej w Radomiu. I zapowiadają, że wystąpią o zorganizowanie dyskusji o służbie zdrowia na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Wystąpienie radnych miejskich z klubu Koalicji Obywatelskiej to ciąg dalszy dyskusji o sytuacji w radomskiej służbie zdrowia. Jak już pisaliśmy Radomski Szpital Specjalistyczny od kilku miesięcy jest placówką covidową. To oznacza, że jedyną placówką leczącą pacjentów z innymi schorzeniami w mieście jest Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Tam też działa jedyny Szpitalny Oddział Ratunkowy, który jest już na granicy wydolności. Lecznica apeluje o uruchomienie drugiego oddziału ratunkowego i zwolnienie łóżek przy ulicy Tochtermana.

Zagrożenie dla pacjentów

Do tej pory wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zapowiadał, że "mało realne" jest, aby radomski Szpital Specjalistyczny wrócił do normalnej pracy i uruchomił swój oddział ratunkowy dla pacjentów bez koronawirusa. Później jednak rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że drugi SOR w Radomiu jednak będzie. Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy to oznacza, że radomski Szpital Specjalistyczny przestanie być placówką covidową.

Teraz władze miasta i Radomskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego najbardziej obawiają się, że lecznica będzie działała w tak zwanym trybie hybrydowym. Czyli równolegle będzie musiała leczyć chorych na COVID-19 i pacjentów z innymi schorzeniami.

- Uważamy, że to najgorsze możliwe rozwiązanie, jakie mógłby przyjąć wojewoda - mówi Robert Utkowski, radny Koalicji Obywatelskiej. - Drogi pacjentów covidowych i niecovidowych by się przecinały. Nie ma możliwości ich pełnego rozdzielenia. Spotykali by się już przejściu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W skrajnej sytuacji to byłoby miejsce wylegania wirusa. To zagrożenie dla szpitala, bo jego działalność mogłaby zostać sparaliżowana i dla pacjentów.

Robert Utkowski przypomina też, że przy ulicy Tochtermana jest jeden oddział itensywnej terapii, teraz sa tam leczeni najciężej chorzy na COVID-19.
- Pytań i niejasności jest wiele. W wypowiedziach medialnych słyszymy same ogólniki i sprzeczne informacje - przekonuje Magdalena Lasota, radna Koalicji Obywatelskiej. - Bo, jak na przykład podzielić lekarzy, którzy mieliby pracować z pacjentami covidowymi i niecovidowymi. Co z wynagrodzeniem, bo jak wiemy ci, którzy zajmują się chorymi z koronawirusem otrzymują dodatki. Wiemy, że już jest zaniepokojenie wśród personelu radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Szpital tymczasowy rozwiązaniem?

Radni zapowiadają, że wystąpią o zaproszenie na kolejną sesję Rady Miejskiej przedstawicieli obu radomskich szpitali, ale też wojewodę i marszałka Mazowsza.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeden oddział ratunkowy dla mieszkańców Radomia, ale też całego regionu to za mało - przyznaje Dawid Ruszczyk, radny Koalicji Obywatelskiej. - Wojewoda szpital covidowy może utworzyć w którejś z lecznic w powiecie, może pomóc też szpital tymczasowy, który ma być uruchomiony w centrum rehabilitacji. Radomski Szpital Specjalistyczny powinien wrócić do normalnej pracy. Pytanie tylko, kiedy on będzie gotowy. Byłby już potrzebny. Tych pytań i niejasności jest bardzo wiele.

Radni chcieliby się też dowiedzieć, kiedy szpital tymczasowy będzie gotowy, jak zostanie wyposażony i kto będzie się zajmował leczeniem jego pacjentów. - Bo nie wyobrażamy sobie, żeby personel Radomskiego Szpitala Tymczasowego równocześnie pracowal też w szpitalu tymczasowym - mówi Magdalena Lasota.

Najbliższa sesja radomskiej rady Miejskiej ma się odbyć 22 lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto