Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom. Jakiego chcemy Miasta Kazimierzowskiego? Resursa Obywatelska otworzyła drzwi i zaprosiła na 25. Retrospotkanie

Barbara Koś
Profesor Dariusz Kupisz przypomnial wartości i ciekawostki Miasta topograficzne i archeologiczne.Z prawej Paweł Puton.
Profesor Dariusz Kupisz przypomnial wartości i ciekawostki Miasta topograficzne i archeologiczne.Z prawej Paweł Puton. Barbara Koś
Resursa Obywatelska w Radomiu otworzyła drzwi i wraz ze społecznością portalu Radom. Retrospekcja zaprosiła na 25 Retrospotkanie. Temat brzmiał „Miasto Kazimierzowskie moich marzeń".

- Tym razem postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć się Miastu Kazimierzowskiemu – powiedział witając przybyłych Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej. – Jak wiadomo, decyzją radomskiej Rady Miejskiej, zmieniającą status Resursy Obywatelskiej, filią naszej instytucji ma zostać zrewitalizowana kamienica Deskurów. Skoro Resursa wchodzi na Rynek – przypomnimy tę historyczną dzielnicę Radomia. Chcemy jednak tym mówić więcej nie o przeszłości, ale o przyszłości Miasta Kazimierzowskiego.

Krótkiego powrotu do początków średniowiecznego miasta, lokowanego w połowie XIV wieku przez ostatniego króla z dynastii Piastów dokonali Barbara Łopyta i Grzegorz Siek z portalu Radom.Retrospekcja.

Począwszy od 22 stycznia 1350 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki sprzedał był tę właśnie część naszego miasta niejakiemu Konradowi z Warszawy, dzielnica przez następne wieki rosła w silę. Plac Rynku wytyczono na planie prostokąta, z którego wybiega dziewięć ulic. Tu właśnie stanął zespół budynków Kolegium Pijarów, powstały dwie kamieniczki – Dom Gąski i Dom Esterki, neorenesansowy Ratusz z niewysoką, kwadratową wieżą czy wreszcie Pomnik Czynu Legionów, potocznie zwany Pomnikiem Legionisty. Był naturalnie zamek.

Barbara Łopyta przypomniała też legendy wiążące się z Miastem Kazimierzowskim, jak na przykład ta o spotkaniu w Zamku Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta, przekaz o znalezieniu skarbu czyli złotych dukatów czy opowieść o dzielnej mieszczce, która dzielnie odparła zaloty najeźdźczego a lubieżnego Szweda...

Uzupełnił ten przegląd profesor Dariusz Kupisz przypominając inne wartości i ciekawostki Miasta topograficzne i archeologiczne.

I właśnie tego typu legendy powinny stać się elementami przyciągającymi turystów do Miasta Kazimierzowskiego - podsumowali prelegenci.

Na razie o Mieście opowiadać będzie duża wystawa w Muzeum Historii Miasta Radomia, w które zamieniają się remontowane domy Gaski i Esterki.

Wystawa, jak mówił jej główny autor, Adam Duszyk, nosi już nazwę "Radom od X wieku do 1945” i scenariusz jest niemal gotowy, a z Adamem Duszykiem pracują nad nim inni historycy:Joanna Kalaga z Uniwersytetu Warszawskiego, Dariusz Kupisz i Przemysław Bednarczyk, Całość gotowa ma być w roku 2022.

Samo muzeum to nie wszystko. - Miasto powinno być przyjazne turystom - podkreślała Ewa Kutyła, przewodniczka po Radomiu.
A wiec muszą powstać punkty informacyjne i to już począwszy od wjazdu do Radomia , sieć gastronomiczna, parking dla autokarów. I jakiś kiosk z pamiątkami. A nawet - wieża widokowa.

Barwnymi ale i niewesołymi refleksjami podzielił się ze słuchaczmi Robert Utkowski, pracownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i dziesięcioletni już mieszkaniec Miasta Kazimierzowskiego. Jeszcze dużo czasu minie, ( a ile pieniędzy musi popłynąć?) zanim to Miasto będzie piękne - podsumował "tubylec". A przyjeżdżający tam obywatel zobaczy coś innego, niż odrapana Wałowa...

O planowanej odbudowie Zamku Królewskiego mówił Jarosław Kowalik.

- W tej chwili rozpoczynające odbudowę badania archeologiczne przesunęły się ze względu na epidemię. Ale wierzymy, że ten Zamek stanie się dusza Radomia mówił biznesmen stojący na czele komitetu odbudowy zamku.

O tym, że rewitalizacja Miasta musi być rozpatrywana całościowo mówiła architekt, Elżbieta Maj,wskazujac przykłady dzikiej architektury szpecącej zabytkowy charakter Miasta.

Specjalnie na tę okazję Resursa przygotowała film pokazujący współczesny wygląd Miasta Kazimierzowskiego, także z lotu ptaka. Nie zabrakło zdjęć z wnętrz odnawianej Kamienicy Deskurów.

[polecane]19985137, 20114676, 19834015,[/polecane]

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radom. Jakiego chcemy Miasta Kazimierzowskiego? Resursa Obywatelska otworzyła drzwi i zaprosiła na 25. Retrospotkanie - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto