Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom. Mieszko Grodzicki, były licealista Kochanowskiego, wystartował w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Tak Mieszko Grodzicki (z lewej) przygotowywał się do Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej pod okiem nauczyciela i mentora, wicedyrektora VI LO w Radomiu Mirosława Mortki.
Tak Mieszko Grodzicki (z lewej) przygotowywał się do Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej pod okiem nauczyciela i mentora, wicedyrektora VI LO w Radomiu Mirosława Mortki. Antoni Sokołowski
Prawie 350 uczestników z całego świata, z 88 krajów bierze udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. To niezwykle prestiżowe zmagania. Wśród tej rzeszy uczestników jest Mieszko Grodzicki, były już licealista VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. 16 września rozpoczął się pierwszy dzień zmagań na Olimpiadzie.

By dostać się do tego międzynarodowego grona olimpijczyków, trzeba przejść niełatwą drogę. A Mieszko Grodzicki, mieszkaniec Pionek, zna doskonale trud rozwiązywania problemów, stawiania sobie trudnych wyzwań i ich pokonywania. - Mieszko jest bardzo pracowity, zdolny. Od kilku lat prowadzę z nim zajęcia i widzę jego postęp w zdobywaniu wiedzy, w programowaniu – mówi Mirosław Mortka, wicedyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu, opiekun byłego już ucznia.

Zdalna olimpiada

Polskę na zawodach IOI 2020 reprezentuje czteroosobowy zespół wyłoniony na finale krajowym Olimpiady. Obok Mieszka Grodzickiego są dwaj byli licealiści z XIII LO w Szczecinie, oraz absolwent XIV LO we Wrocławiu. - Każdy z nich zdobywa w Olimpiadzie punkty na własny rachunek – dodaje Mirosław Mortka.

Tegoroczna Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna miała być rozegrana w Singapurze. Ale okazało się, że Mieszko nie pojedzie do Singapuru. Licealistę i całą reprezentacje Polski zatrzymała w domu epidemia. Ze względu na epidemię koronawirusa Olimpiada jest rozgrywana on-line.

- Przygotowaliśmy stanowisko w naszym liceum, gdzie muszą być spełnione bardzo surowe kryteria związane z regulaminem Olimpiady, z bezpieczeństwem. Mamy rezerwowy komputer, gdyby nastąpiła awaria, mamy też rozwiązanie na wypadek, gdyby zabrakło prądu – pokazuje Mirosław Mortka.

Wcześniej jednak, niemal całą niedzielę, trwały przygotowania techniczne. W tym czasie trenowano połączenia z Singapurem. W czasie samej Olimpiady nic nie może zawieźć, a wszystko starannie kontroluje na odległość komisja w Singapurze. Rozgrywka w środę trwała pięć godzin, rozpoczęła się o godzinie 13.00 i trwała do 18.00. W sobotę 19 września – druga, pięciogodzinna rozgrywka. Łącznie z przygotowaniami i samą Olimpiadą, łącznie zajmuje to pełne cztery dni zajęć.

Start do stolicy

Jakie zadania rozwiązują olimpijczycy podczas konkurencji? - Musimy rozwiązać postawione przed nami konkretne problemy matematyczne i zapisać je w programie informatycznym – tłumaczy Mieszka Grodzicki. Dodaje, że matematyka i informatyka fascynowała go od lat. Pierwsze sukcesy matematyczne Mieszko zdobywał w Publicznym Gimnazjum numer 2 w Pionkach. Potem trafił do VI Liceum Ogólnokształcącego, pod skrzydła Mirosława Mortki.

- W naszym liceum Mieszko świetnie się odnalazł. Był w klasie matematyczno – fizyczno - informatycznej. Brał udział w konkursach. Zaczął przywozić złote i srebrne medale z kolejnych olimpiad krajowych i zagranicznych – dodaje jego opiekun.
Teraz przed mieszkańcem Pionek i absolwentem „Kochanowskiego” jedna z najważniejszych olimpiad. A potem – studia.

- Mam już indeks Uniwersytetu Warszawskiego. Niedługo zaczynam naukę na dwóch równocześnie kierunkach: na matematyce i informatyce – uśmiecha się Mieszko Grodzicki. Jak dodaje absolwent Kochanowskiego, programowanie jest bardzo fascynujące. - Co nie znaczy, że nie mam czasu na inne zajęcia. Robię to, co lubię – dodaje były licealista.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto