Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom pamięta o Żołnierzach Wyklętych

wit
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych. Uroczyste obchody miały miejsce także w Radomiu.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych. Uroczyste obchody miały miejsce także w Radomiu. Szymon Wykrota
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych. Uroczyste obchody miały miejsce także w Radomiu.

O godzinie 12 w Kościele Garnizonowym w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona została msza święta. Po niej, przy płycie pomnika nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt a orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika pod kierunkiem nauczycielek Agnieszki Brzeskiej – Pająk i Ewy Kutyły, przygotowała program artystyczny. Uczniowie wspomnieli w nim o tych żołnierzach polskiego podziemia, którzy po 1945 roku do ostatniej kropli krwi, walczyli niezłomnie przeciwko reżimowi komunistycznemu. Przybliżyli sylwetki bohaterów, o których głośno było na terenie ziemi radomskiej.

- W tym roku święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych, zbiegło się z początkiem wielkiego postu. Te obchody, to wyraz naszego hołdu żołnierzom polskiego podziemia. Tragiczne ich losy na stałe zapisały się w naszej historii, część im dziś i chwała – powiedział Karol Semik, wiceprezydent Radomia.

Leon Etwert, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Radom, kombatant Armii Krajowej i więzień komunistycznej bezpieki dziękował za to, że Radom nie zapomniał o tych, którzy tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne i walczyli o wolność.

Dalsza cześć uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – „Żołnierze Wyklęci”, przy ulicy Beliny – Prażmowskiego. Tu stowarzyszenia kombatanckie, przedstawiciele miasta, służb mundurowych zapalili znicze i złożyli kwiaty.

O godzinie 17 w filii numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego 13 można obejrzeć filmy dokumentalne dotyczące Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierze Wyklęci, to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli również walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto