Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom rozwija opiekę wytchnieniową dla niepełnosprawnych. W Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Wyścigowej powstały nowe pokoje

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Z opieki wytchnieniowej skorzysta w tym roku w DPSie 29 osób.
Z opieki wytchnieniowej skorzysta w tym roku w DPSie 29 osób. Anna Wróblewska/Urząd Miejski w Radomiu
W Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy przy ulicy Wyścigowej w Radomiu 29 osób będzie mogło w tym roku skorzystać z opieki wytchnieniowej. Osoby niepełnosprawne będą mogły przebywać w nich przez dwa tygodnie. W DPSie dostosowanych do tego zostało pięć pokojów.

Trwa rozwój opieki wytchnieniowej na terenie Radomia. W DPSie przy ulicy Wyścigowej powstało pięć mieszkań dla niepełnosprawnych

Miasto rozwija opiekę wytchnieniową. W Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy przy ulicy Wyścigowej oddano do użytku pięć jednoosobowych mieszkań, w których czasowo będą mogły przebywać osoby wymagające nieustannej opieki. Ma to odciążyć i dać wytchnienie ich stałym opiekunom.

To bardzo ważny element polityki społecznej w naszym mieście. Chcemy wspierać rodziny, które na co dzień, praktycznie 24 godziny na dobę, opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. Potrzeby w tym zakresie są duże i bardzo się cieszę, że w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy możemy zaprezentować kolejną odsłonę dobrze realizowanej polityki wytchnieniowej

- mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

W mieszkaniach, które powstały w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy osoby niepełnosprawne będą mogły przebywać bezpłatnie przez 14 dni. W ramach miejskiej do opieki wytchnieniowej dostosowanych zostało pięć pokojów, a więc w jednym czasie będzie mogło tam przebywać pięć osób.

Program jest skierowany do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Zapewniając opiekę całodobową zabezpieczamy wszystkie ich potrzeby. Oferujemy m.in. opiekę pielęgniarską, wyżywienie dostosowane do potrzeb zdrowotnych czy pomoc w czynnościach dnia codziennego

– mówi dyrektor Renata Pogodzińska, Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy

Politykę wytchnieniową w Radomiu realizuje również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który zapewnia opiekę dzienną w domu osoby niepełnosprawnej. Ważne są też działania organizacji pozarządowych. W zeszłym roku stowarzyszenie "Do Celu", korzystając ze wsparcia miasta i środków z Funduszu Solidarnościowego zapewniło całodobową opiekę w bursie szkolnej przy ulicy Kościuszki dla 34 osób. Wkrótce miasto planuje ogłosić konkurs na realizację podobnych działań także w tym roku.

W realizacji programu opieki wytchnieniowej miasto korzysta z dofinansowania z zewnątrz. Na ten rok Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznało 540 tysięcy złotych.

Opieka wytchnieniowa w Radomiu. Na czym polega?

Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Program kierowany jest do osób, które potrzebują doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie.

Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Ważną częścią opieki wytchnieniowej jest także wzmocnienie potencjału opiekunów zaangażowanych w codzienne wspomaganie osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczenie wpływu wiążących się z tym obciążeń na ich kondycję psychofizyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto