Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom. Wystawa "Trzy razy przez lewe ramię" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego już 8 września

Łukasz Kościelniak
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu
Już w niedzielę 8 września w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu odbędzie się premiera wystawy "Trzy razy przez lewe ramię". Opowiada ona o przesądach, w które nadal wierzą ludzie.

Wystawa pokazuje najpopularniejsze przesądy: ich etymologię i źródła. Czarny kot, pohukiwanie puszczyka, rozbite lustro, wysypana sól - to wszystko tkwi w naszej podświadomości, wyzwala instynktowny niepokój, odruch odpukiwania w niemalowane drzewo, splunięcie trzy razy przez lewe ramię. Mimo tego, że wydaje nam się, że twardo stąpamy po ziemi, patrzymy na świat racjonalnie, wiara w przesądy w Polsce i na świecie jest wciąż żywa. Ciągle niektóre zwierzęta, przypadki losowe, a nawet postacie odbierane są jako przynoszące szczęście lub pozwalające uniknąć pecha. W przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wiara w nie wypływa ze stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji.

Wystawę podzielono na dwie części: strefę zabobonów negatywnych i strefę wierzeń przynoszących szczęście, jasną i ciemną. Organizatorzy pokażą między innymi chatkę szeptuchy, sabat czarownic na Łysej Górze, leśne duszki, rusałki, południce, czarne koty, pechowe liczby. Na ekspozycji pojawią się zioła - ważne wademekum na choroby i uroki, zwierzęta przynoszące szczęście i pecha, kamienie szlachetne i półszlachetne, talie kart do wróżenia, dom z ważnymi miejscami: progiem i stołem, dobre i złe znaki oraz omeny.

Wystawa pokazuje przesądy w nieco żartobliwym ujęciu i ma za zadanie uświadomienie zwiedzającemu, że często nie ma się czego bać, gdy zrozumie się sposób myślenia i podstawy wiary, a także bytu naszych przodków.

Wystawa będzie otwarta od 8 września do 31 grudnia 2019 roku. Koszt wejścia to symboliczna złotówka.

Mario Bischin w radomskim klubie Explosion . Zobacz zdjęcia!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

ZOBACZ TEŻ: FLESZ: co to jest ślad węglowy i jak wpływa na polską żywność?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto