Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomianie wciąż czekają na budowę wiaduktu na ulicy Żeromskiego i Lubelskiej. Przetarg może być ogłoszony w tym roku

Janusz Petz
Janusz Petz
Wiadukt na ulicy Żeromskiego/Lubelskiej w Radomiu jest w fatalnym stanie i dalsze jego użytkowanie może doprowadzić w przyszłości do nieszczęścia.
Wiadukt na ulicy Żeromskiego/Lubelskiej w Radomiu jest w fatalnym stanie i dalsze jego użytkowanie może doprowadzić w przyszłości do nieszczęścia. Tadeusz Klocek
W tym tygodniu ma być gotowy dokumentacja związana z przebudową, a właściwie budową od nowa wiaduktu na ulicy Żeromskiego i Lubelskiej w Radomiu, a przetarg na realizację tej inwestycji ma być ogłoszony do końca roku. To jedna z najważniejszych inwestycji w mieście, bo istniejący obiekt jest w fatalnym stanie technicznym, a jest to jedna z najważniejszych przepraw nad torami w Radomiu, zwłaszcza, że jest związana z budową lotniska.

O postępie prac przygotowawczych do realizacji tej inwestycji mówił podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.

Kto za to zapłaci?

Wiceprezydent miasta poinformował, że 22 września została wydana decyzja środowiskowa dotycząca tej inwestycji. To ważny krok naprzód, bo jeszcze niedawno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie odsyłała wnioski przysyłane z Radomia, ponieważ zdaniem tej instytucji były w niej uchybienia, błędy i niekompletne dane. Chodziło między innymi o kwestię hałasu generowanego przez wiadukt, a także przejeżdżające dołem pociągi.

Mateusz Tyczyński poinformował radnych, że do końca tygodnia powinna być gotowana dokumentacja związana z inwestycją i będzie można wystąpić o wydanie zgody administracyjnej na realizację inwestycji. Przetarg, który wyłoni wykonawcę mógłby być ogłoszono do końca roku.

Wciąż otwartą kwestią jest sfinansowanie inwestycji. Są już zagwarantowane pieniądze w wysokości 30 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, cała inwestycja ma kosztować 75 milionów złotych. Miasto liczy też na wsparcie ze strony samorządu województwa mazowieckiego. Tyle tylko, że dotychczasowe rachunki mogą być zupełnie nic nie warte, ponieważ gwałtownie rosną w Polsce ceny materiałów budowlanych, a zwłaszcza stali oraz robocizny. Nie można wykluczyć, że budowa wiaduktu może pochłonąć nawet 100 milionów złotych.

Koncepcja budowy wiaduktu zakłada, że nowy wiadukt przy ulicy Żeromskiego będzie miał około 20 metrów szerokości. Dzięki temu, że będzie szerszy pomieści cztery pasy ruchu (pod dwa w każdą stronę) oraz wygodny ciąg dla pieszych oraz rowerzystów. Powstaną też schody dla pieszych prowadzące do ulic Siennej, Metalowej i Średniej.

Blisko lotniska

Przebudowa wiaduktu ma bardzo duże znaczenie w związku z budową Portu Lotniczego. Stąd jest najbliżej do lotniska od linii kolejowej numer 8 łączącej Radom z Warszawą. W niedalekiej odległości od wiaduktu - zgodnie z planami spółki PKP PLK - ma powstać przystanek kolejowy.

Pasażerowie pociągu jadącego z Warszawy będą mogli wysiąść na tym przystanku, przedostać się przejściem na wiadukcie na drugą stronę torów a następnie z pomocą autobusów lub busów wahadłowych dojechać na lotnisko. PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują peron wyspowy z dwoma krawędziami dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Na nowym przystanku mają zatrzymywać się pociągi jadące od zarówno od strony Warszawy jak i Lublina. Potrzebne rozjazdy kolejowe wykonano już podczas prac modernizacyjnych prowadzonych na trasie kolejowej numer 8. Na przystanku będą mogły się zatrzymywać pociągi regionalne i dalekobieżne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto