Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomianie zobaczyli makietę pomnika Radomskiego Czerwca 1976. To robotniczy wózek z protestującymi robotnikami. Zobaczcie zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Tak będzie wyglądał pomnik który stanie w Radomiu niedaleko Lasów Państwowych, przy alei Zbigniewa Romaszewskiego.
Tak będzie wyglądał pomnik który stanie w Radomiu niedaleko Lasów Państwowych, przy alei Zbigniewa Romaszewskiego. Antoni Sokołowski
W przeddzień 47. rocznicy wybuchu protestów w Radomiu, 24 czerwca, został zaprezentowany pomnik, który stanie w mieście i będzie symbolem bohaterskiego zrywu przeciwko komunistycznej władzy.

W Radomiu stanie pomnik Radomskiego Czerwca 1976

W sobotę, 24 czerwca przygotowano specjalną wystawę w Łaźni, gdzie uroczyście odsłonięto makietę. Obecny na uroczystości byli uczestnicy radomskiego zrywu z czerwca 1976 roku, przedstawiciele Stowarzyszenia Radomskie Czerwiec 76, wraz z przewodniczącym Stanisławem Kowalskim, prezydent miasta Radosław Witkowski.

Zaczęło się w Radomiu, takie jest nasze hasło, którym przypominamy, jak ważne wydarzenia historyczne rozegrały się 47 lat temu w naszym mieście. Cały czas podkreślamy, że zryw w Radomiu przyniósł potem zmiany w naszym kraju. Teraz ten pomnik będzie podkreślał historyczna range wydarzenia

– mówił prezydent Radosław Witkowski.

Inicjatorem budowy pomnika jest Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76. Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76, był wyraźnie wzruszony przemawiając na uroczystości odsłonięcia makiety pomnika. Powiedział, że nie ogłaszano konkursu na wygląd pomnika, a decyzja została ustalona po wielu rozmowach, konsultacjach, także z Instytutem Pamięci Narodowej.

Za rok może dwa ten pomnik wreszcie stanie. Musimy jeszcze zebrać fundusze na jego budowę, ale dziś mogę powiedzieć, że marzenia się spełniają

– powiedział Stanisław Kowalski.

Wózek akumulatorowy z jadącymi na nim robotnikami – to najbardziej charakterystyczny obrazek z czerwcowych wydarzeń uwieczniony na jednej z fotografii. Wokół pomnika będą też elementy małej architektury. Autorami projektu pomnika i otoczenia jest Piotr Ukleja i Tomasz Łukaszczyk. Miejsce usytuowania, czyli budynek Lasów Państwowych, także przed wojną należał do leśników, a w czasach PRL był tu Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

To właśnie w tym miejscu 25 czerwca 1976 roku zebrał się tłum robotników, którzy przemaszerowali ulicami Radomia z największych ówczesnych zakładów pracy – Zakładów Metalowych "Łucznik", "Radoskóru", Radomskiej Wytwórni Telefonów i wielu innych. Budynek został podpalony, a około 100 metrów w dół dzisiejszej ulicy 25 Czerwca, a wówczas 1 Maja, zginęło dwóch robotników przygniecionych przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą próbowano zepchnąć w kierunku milicjantów.

W Radomiu wielokrotnie usiłowano uczcić pomnikiem historyczne wydarzenia z 1976 roku. Najpoważniejsza próba miała miejsce w 1981 roku, podczas zrywu "Solidarności". Ponieważ nie było wtedy zgody na postawienie pomnika na rogu obecnej ulicy 25 Czerwca i Żeromskiego ustawiono kamień węgielny. To blok z szydłowieckiego piaskowca, w którym wmurowano akt erekcyjny. Na uroczystość wmurowania - 25 czerwca 1981 roku przyjechały legendy Solidarności: Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz, a także Zofia i Zbigniew Romaszewscy, którzy nieśli pomoc skrzywdzonym robotnikom. Przy tym kamieniu w 1991 roku modlił się papież Jan Paweł II.

Zobacz zdjęcia ze spotkania, podczas którego zaprezentowany został pomnik Radomskiego Czerwca:

Tak będzie wyglądał pomnik który stanie w Radomiu niedaleko Lasów Państwowych, przy alei Zbigniewa Romaszewskiego.

Radomianie zobaczyli makietę pomnika Radomskiego Czerwca 197...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto