Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomianka Anna Rejmer ze Stowarzyszenia "Dzieci Przyszłością Świata": rodzicami jesteśmy do końca życia

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Anna Rejmer podczas listopadowej inauguracji kampanii "Gdzie byłeś tato" w Radomiu.
Anna Rejmer podczas listopadowej inauguracji kampanii "Gdzie byłeś tato" w Radomiu. Joanna Gołąbek
Radomianka Anna Rejmer stworzyła kampanię społeczną pod hasłem "Gdzie byłeś tato?". Jest ona pierwszym krokiem dużego projektu pod hasłem : "Mówię STOP przemocy alienacji rodzicielskiej". Zarówno kampania jak i projekt prowadzone są pod sztandarem Stowarzyszenia "Dzieci Przyszłością Świata", którego jest założycielką i przewodniczącą . Celem akcji jest przede wszystkim uświadomienie dorosłym ludziom, że ich rozstanie nie może oznaczać "rozwodu" z dzieckiem.

Dlaczego stworzyła pani kampanię " Gdzie byłeś tato?"? Skąd zainteresowanie tematem alienacji rodzicielskiej?
- Dzieci są moją największą pasją i miłością. W życiu prywatnym jestem mamą dwóch wspaniałych chłopaków i zdecydowanie jest to moja najważniejsza rola życiowa. Z fascynacji, uwielbienia i absolutnej miłości do dzieci narodziła się Anna na płaszczyźnie zawodowej. Jestem psychologiem dziecięcym i przyznam,że nie mogłam sobie wymarzyć lepszego zajęcia. Problem alienacji rodzicielskiej dotyka mnie zarówno prywatnie jak i zawodowo. Mój starszy syn, mimo moich usilnych starań nie ma kontaktu ze swoim tatą. Coraz częściej do mojego gabinetu pukają rodzice - przeważnie ojcowie, którzy albo całkowicie zostali odsunięci od swoich dzieci albo widzą się z nimi kilka razy w roku i proszą o pomoc. Z przykrością muszę stwierdzić, że przychodzą również matki, które chcą prywatnie uzyskać opinie o braku lub niewielkiej więzi z ojcem swojego dziecka na potrzeby sprawy sądowej dotyczącej powierzenia władzy rodzicielskiej. Opinie wystawiam zgodnie ze stanem faktycznym a nie oczekiwaniami takich rodziców.

Czym właściwie jest alienacja rodzicielska?
- Alienacja rodzicielska, to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań, prowadzących do powstawania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a co najmniej jednym z rodziców, w sytuacji rozpadu rodziny i nieprawidłowego funkcjonowania prawa rodzinnego i jego instytucji.

Jaki jest cel tej kampanii, co chcecie przekazać społeczeństwu oraz instytucjom, które zajmują się sprawami rodzin oraz dzieci?
- Brak obecności jednego z rodziców w życiu dziecka, to problem, który dotyka milionów dzieci na całym świecie. Niestety w większości przypadków sytuacja ta jest konsekwencją rozstania partnerów. Chcemy zmienić świadomość społeczną dotyczącą roli i obecności ojca w życiu dzieci. Należy podkreślić, że jednym z podstawowych praw dzieci jest prawo do wychowywania i kontaktu z obojgiem rodziców.Zadanie to jest bardzo trudne ze względu na ogromne przyzwolenie społeczne dla nieobecności taty w życiu swoich pociech. Kolejnym powodem, dla którego zadanie to jest z kategorii karkołomnych, to stereotyp, według którego kobieta przeważnie jest ofiarą a mężczyzna katem, W świadomości społecznej funkcjonuje obraz mężczyzny jako tego, który jest zdolny do przemocy a kobieta nie. Alienacja rodzicielska jest formą przemocy psychicznej zarówno w stosunku do dziecka jak i alienowanego rodzica. Sprawcami alienacji najczęściej - choć nie zawsze - są kobiety, co obala mit jakoby kobiety nie były zdolne do przemocy. Kobiety są równie przemocowe co mężczyźni, stosują jednak częściej przemoc "w białych rękawiczkach". Pamiętajmy, że przemoc nie ma płci.

Jakie są konsekwencje alienacji dla dzieci w ich codziennym funkcjonowaniu?
- Może przyczyniać się do powstawania u dziecka zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania. Do niektórych negatywnych efektów alienacji rodzicielskiej dla dziecka amerykański psychiatra sądowy - dr. Daniel J. Rybicki, ekspert z doświadczeniem sądowym na poziomie stanowym i federalnym, zaliczył (za dr Philipem Michaelem Stahlem) takie skutki jak: problemy w relacjach i budowaniu związków intymnych, problemy w panowaniu nad gniewem i wrogością w relacjach, problemy psychosomatyczne, problemy ze snem i z jedzeniem, nadmierna zależność, konfliktowe podejście do autorytetów, poczucie uprawnienia do własnej wściekłości prowadzące do alienacji społeczne

W jaki sposób zamierzacie przedstawiać dorosłym skalę problemu? Do kogo jeszcze skierowana jest ta akcja?
Pierwszym krokiem jest spot, który można obejrzeć na naszym kanale YouTube. Kolejnym ogólnopolska konferencja naukowa połączona z warsztatami, która odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2020 roku. O kolejnych krokach będziemy informowali na bieżąco. Najmłodsi, będący w takiej sytuacji wymagają szczególnej uwagi i pomocy, zarówno w zakresie finansowym jak i psychologicznym. Jednak, by móc wspierać dzieci, potrzeba zmiany świadomości u dorosłych. Akcja skierowana jest do wszystkich ze szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli władz, wymiaru sprawiedliwości i wszystkich instytucji, które powinny stać na straży praw i dobra dzieci.

"Odpowiedzialne rodzicielstwo", czyli jakie?
- Takie, które na pierwszym miejscu stawia dziecko, jego prawa i potrzeby.

Anna Rejmer
Mieszka i pracuje w Radomiu. Studiowała prawo, ukończyła też psychologię ze specjalizacją psychologia dziecięca. Jest rozwiedziona. Ma dwóch synów w wieku 11 lat i jednego roku. Założycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia "Dzieci Przyszłością Świata", autorka kampanii "Gdzie byłeś tato?" i projektu " Mówię STOP przemocy alienacji rodzicielskiej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto