Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomscy przyrodnicy apelują, by chronić teren nad Mleczną i występującą tam rzadką ważkę - zalotkę większą

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Rzadki owad - ważka Zalotka, zauważona nad Mleczną.
Rzadki owad - ważka Zalotka, zauważona nad Mleczną. Klub Przyrodników Regionu Radomskiego
Radomscy przyrodnicy chcą utworzenia użytku ekologicznego „Zalotka nad Mleczną”. Pomogłoby to chronić nie tylko piękny przyrodniczo teren na północy miasta, ale także pozwolić na zachowanie chronionych, występujących tam gatunków roślin, ptaków i owadów. W tej ostatniej grupie jest także gatunek ważki - Zalotki większej, objętej w Polsce ścisłą ochroną.

Klub Przyrodników Regionu Radomskiego od dłuższego czasu dobija się u władz Radomia utworzenia użytku ekologicznego.

Decyzja w ręku samorządu

Trzeba wyjaśnić, że użytek ekologiczny, to zasługujące na ochronę prawna pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Są to nieraz naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska. Ustanowienie użytku ekologicznego od 2009 roku następuje wyłącznie w formie uchwały rady gminy, w tym wypadku - samorządu Radomia.

Teren na którym występuje Zalotka większa znajduje się w pobliżu ulicy Mlecznej i ulicy Krzewień. To niewielki obszar liczący około 1,5 - 3 hektary. Przyrodnicy z Radomia zauważyli i sfotografowali nie tylko niezwykle rzadką Zalotkę, ale zauważyli też siedliska ptaków, takich jak trzciniak, czy nielicznie już występującej w Polsce rokitniczki. Rosną tam też piękne rośliny, jak storczyki szerokolistne, objęte częściową ochroną.

Sztandarowym jednak stworzeniem na tym terenie jest właśnie Zalotka większa. Owad ten znajduje się w załącznikach II i IV Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej oraz Konwencji Berneńskiej. Jest gatunkiem prawnie chronionym w Polsce Rozporządzeniem Ministra Środowiska. W obszarze Radomia zalotkę większą znaleziono na tym jednym stanowisku, na niewielkim stawie zasilanym małym ciekiem w dolinie rzeki Mlecznej.

Czekają na decyzję

Klub Przyrodników Regionu Radomskiego, w piśmie do prezydenta Radomia z grudnia 2020 roku zwraca się prośbą o ponowne przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej terenu celem pełnej oceny walorów przyrodniczych.

- Rozumiemy niezwykle trudną sytuację finansową naszego miasta między innymi w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. Niemniej uważamy że, należy przeprowadzić inwentaryzację w roku 2021 w celu podjęcia ostatecznej decyzji o utworzeniu użytku ekologicznego - apelują przyrodnicy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto