Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomscy terytorialsi pomogą dotrzeć do punktów szczepień. Kto może z tej propozycji skorzystać?

Janusz Petz
Janusz Petz
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej oferuje wszystkim seniorom pomoc w dotarciu do punktów szczepień.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej oferuje wszystkim seniorom pomoc w dotarciu do punktów szczepień. 6MBOT
Terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oferują wsparcie w przeprowadzeniu procesu szczepienia. Obecnie pomagają w dotarciu do punktu szczepień i powrocie do domu, udzielają informacji, pomagają podczas rejestracji. To już kolejna akcja żołnierzy, którzy od samego początku pandemii angażują się w walkę z koronawirusem.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Ostatnia propozycja radomskich terytorialsów dotyczy osób powyżej 70. roku życia, które mają problem z dotarciem do punktu szczepień czy z rejestracją.

Wystarczy zadzwonić

– Napływają do nas niepokojące informacje na temat niskiego wskaźnika wyszczepialności wśród osób „70 plus”. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy seniorzy są w stanie samodzielnie zarejestrować się czy dotrzeć do punktu szczepień, dlatego żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oferują swoją pomoc. Odpowiednio przygotowani i przeszkoleni żołnierze zapewnią transport seniora do punktu szczepień oraz jego bezpieczny powrót do miejsca zamieszkania. Udzielą także wskazówek dotyczących rejestracji, a po zabiegu będą monitorować ich samopoczucie – wymienia podpułkownik Łukasz Baranowski, zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Aby skorzystać z propozycji żołnierzy wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię i zgłosić chęć otrzymania pomocy. Infolinia czynna jest codziennie w godzinach 7.30 – 19.30 pod numerem telefonu: 800 100 115.

Terytorialsi walczą z pandemią

Przypomnijmy, żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku pandemii wspierają seniorów. Wśród podejmowanych przez terytorialsów w południowego Mazowsza działań znalazły się między innymi dostarczanie posiłków czy pomoc w zrobieniu zakupów. Żołnierze wspierają również domy pomocy społecznej i oddziały szpitalne, w których przebywają osoby starsze.

Od wiosny ubiegłego roku wspomagają też mieszkańców i służby medyczne w walce z pandemią koronawirusa. To oni zajmowali się między innymi dostawami sprzętu i środków ochrony i dezynfekcyjnych do szpitali, czy domów pomocy w Radomiu i powiecie radomskim. Brali też udział na przykład w akcjach ewakuacji pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, w której były ogniska koronawirusa. Organizowali dostawy żywności do placówek.

Przez szereg miesięcy radomscy terytorialsi prowadzili mobilny punkt pobierania wymazów do testów w kierunku SARS-CoV-2 w namiocie przy ulicy Lubelskiej. Podobne punkty żołnierze Wojsk Obrony terytorialnej prowadzili też w całym regionie radomskim. Były też akcje specjalne związane z testowaniem w kierunku wirusa Sars-Cov-2. W ramach jednej z nich przebadano pod kątem koronawirusa dwa tysiące nauczycieli i pracowników szkół. W akcji uczestniczyło 20 żołnierzy z Radomia.

Obecnie żołnierze tej najmłodszej formacji wojska polskiego pracują w mobilnym punkcie powszechnych szczepień przy ulicy Dębowej w Radomiu. Można ich też spotkać w wielu innych punktach szczepień, gdzie zajmują się informowaniem osób zgłaszających się na szczepienie, pomaganiem im w wypełnianiu formularzy. Żołnierze brali też udział w odkażaniu szpitali z inną specjalistyczną jednostką wojska, między innymi w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym.

Dar życia

Najcenniejszy jednak wkład żołnierzy w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego to gremialny udział w akcjach oddawania krwi i osocza. Podczas tylko jednej akcji zorganizowanej z okazji rocznicy powołania Armii Krajowej terytorialsi z wszystkich batalionów radomskiej brygady oddali 36 litrów krwi, a w sumie licznik oddanej krwi przez żołnierzy brygady wynosi ponad 1000 litrów. Pracowali też w szpitalu tymczasowym w Radomiu. Głównymi ich zadaniami była pomoc przy wypełnianiu ankiet w rejestracji punktu szczepień, pomiar temperatury, transport butli z tlenem, transport pacjentów.

Wielu pacjentów szpitali w regionie radomskim najbardziej zapamięta jednak ich z nietypowej akcji, którą przeprowadzano przed świętami Bożego Narodzenia oraz świętami Wielkanocnymi. Żołnierze wchodzili do szpitala i za pomocą własnego sprzętu telefonicznego i komputerowego umożliwili wszystkim chętnym połączenie się z ich rodzinami. Była to bardzo cenna propozycja skierowana głównie do osób starszych, którzy niekoniecznie dobrze radzili sobie z telekomunikacyjnymi aplikacjami. Wszyscy żołnierze wpuszczeni na oddziały covidowe byli zaszczepieni, ubrano ich w specjalne stroje ochronne, przeszli też wcześniej specjalistyczne kursy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto