Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomska Wytwórnia Telefonów na archiwalnych zdjęciach. Zobacz, jak wyglądał jeden z symboli naszego miasta

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Wydział montażu telefonicznych tarcz numerowych. Lata 1980-1988.
Wydział montażu telefonicznych tarcz numerowych. Lata 1980-1988. Album "50 lat Radomskiej Wytwórni Telefonów". Radom 1988
Radomska Wytwórnia Telefonów znika z panoramy Radomia. Ten niegdyś symbol sukcesu przemysłowego naszego miasta został wyburzony w 2022 roku. Na miejscu zakładu powstanie prawdopodobnie kolejny budynek mieszkalny. Zobacz na archiwalnych zdjęciach, jak wyglądała Radomska Wytwórnia Telefonów w czasach swojej świetności.

Radomska Wytwórnia Telefonów na archiwalnych zdjęciach. Jak wyglądał jeden z symboli naszego miasta?

Radomska Wytwórnia Telefonów wywodziła się z Fabryki "Erikson" uruchomionej w grudniu 1938 roku przez spółkę powstałą na bazie przeniesionej z Katowic-Wełnowca Wytwórni Telefonów i Sygnałów Kolejowych "Telstyg" S.A. Zakład produkował aparaty telefoniczne i podsłuchowe, skrzynki rozdzielcze, urządzenia sygnalizacji kolejowej, aparaty kontrolne i pomiarowe oraz akumulatory.

W czasie okupacji niemieckiej zmieniony został profil produkcji i wytwarzano między innymi części do głowic torpedowych oraz elementy wyposażenia samolotów. W 1944 roku wycofujące się wojska niemieckie wywiozły do Kolina pod czeską Pragą najwartościowsze maszyny i urządzenia. Odzyskano je dopiero w 1947 roku.

Mimo to zakład podjął produkcję aparatów telefonicznych już w 1945 roku pozostając pod tymczasowym zarządem państwowym. W 1948 roku zakład został upaństwowiony i jako Zakład T4, a od 1951 roku Zakład T9 podporządkowany był Zakładom Wytwórczym Aparatury Teletechnicznej w Łodzi.

W styczniu 1972 roku przekształcony został w przedsiębiorstwo Radomska Wytwórnia Telefonów "Telkom RWT". W 1975 roku uruchomiony został na Gołębiowie nowoczesny Zakład Tarcz Numerowych na licencji firmy Face Standard stają się największym producentem telefonów w krajach socjalistycznych. Zakład zatrudniał wtedy około 2500 osób. Nazwy telefonów, takie jak "Bratek" czy "Tulipan" wymyślał zarząd lub pracownicy firmy. Aparaty były też eksportowane, między innymi do takich krajów, jak: Syria, Tajlandia, Maroka, Francja czy też Grecja.

Schyłek świetności telefonów z Radomia a nastąpił wraz z przemianami gospodarczymi po 1989 roku głównym odbiorcą aparatów była Telekomunikacja Polska, która przejęciu przez France Telecom zaczęła rezygnować z radomskiego dostawcy. Znaczenie też traciła telefonia stacjonarna na rzecz komórkowej.

Wyburzenie Radomskiej Wytwórni Telefonów

Ostateczny koniec Radomskiej Wytwórni Telefonów przypadł na 2022 rok. W drugim półroczu rozpoczęło się wyburzanie budynków po jednym z symboli naszego miasta. Rozbiórka objęła budynki znajdujące się na ulicy Wodnej na działkach oznaczonych numerami 19/18 i 19/20. Jest tam budynek administracyjno-socjalny z halą produkcyjno-montażową oraz budynek magazynowy. Wszystkie te budynki są ze sobą połączone. Za symboliczną datę można uznać 19 listopada, kiedy to za pomocą dźwigu został zdjęty szyld RWT.

Zobacz też:

Wniosek o rozbiórkę budynków po Radomskiej Wytwórni Telefonów złożyła spółka WFG z Poznania, która jest właścicielem działek. W miejscu rozebranych budynków powstanie prawdopodobnie 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny.

Zobacz w galerii poniżej archiwalne zdjęcia Radomskiej Wytwórni Telefonów

Wydział montażu telefonicznych tarcz numerowych. Lata 1980-1988.

Radomska Wytwórnia Telefonów na archiwalnych zdjęciach. Zoba...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto