Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zobacz program

Sok
Przemysław Bednarczyk (od lewej),  Radosław Witkowski i Sebastian Równy zapraszają na obchody wybuchu II wojny.
Przemysław Bednarczyk (od lewej), Radosław Witkowski i Sebastian Równy zapraszają na obchody wybuchu II wojny. Tadeusz Klocek
Jak wyglądał Radom i jego mieszkańcy w końcu lat 30. XX wieku, a jak fotografowano miasto, gdy 8 września 1939 roku Niemcy zajęli Radom - to i wiele innych rzeczy będzie można się dowiedzieć podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pierwsze wydarzenia już w sobotę.

- Zawsze przy okazji ważnej rocznicy chcemy zaplanować wydarzenia związane z edukacją młodzieży. Tak też jest i w tym przypadku. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które mają pokazać radomianom, jak wyglądało nasze miasto pod koniec lat 30. i w okresie II wojny światowej - powiedział podczas konferencji prezydent Radosław Witkowski.

Obchody potrwają kilka dni i rozpoczną się już w sobotę, 31 sierpnia. O 18.30 na radomskich fontannach zaplanowano widowisko plenerowe z pokazem premierowym filmu „Radom na filmowych kliszach czasów wojny i okupacji”.

- Będzie to obraz miasta zarejestrowany na taśmach filmowych niemieckich fotoreporterów. Będzie to ponad 40 minut filmu i fachowego komentarza, jakiego udzieli doktor Sebastian Piątkowski z radomskiego oddziału IPN. Film oparliśmy tylko i wyłącznie na ruchomych obrazach, przedstawiających bardzo dużo wydarzeń, o których radomianie nie wiedzą, a miały miejsce w czasie okupacji niemieckiej w Radomiu - mówił historyk, Przemysław Bednarczyk.

Nabożeństwo w niedzielę

Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu wojny odbędą się w niedzielę, 1 września. Równo w południe odbędzie się msza święta w kościele garnizonowym, a po niej Apel Pamięci, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

- W niedzielne popołudnie zapraszamy jeszcze na dwa wydarzenia. Na Placu Corazziego będzie można obejrzeć wystawę plenerową opisującą sytuację Radomia oraz życie i działalność jego mieszkańców pod okupacją niemiecką. Z kolei w radomskiej Łaźni odbędzie się otwarcie Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „War Games 1939…”. Celem wystawy, w której weźmie udział kilkunastu artystów z Polski i z zagranicy jest pokazanie, jak temat wojny rezonuje w artystach pokolenia urodzonego po 1970 roku - opowiadał Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Program obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej:

31 sierpnia: godzina 18.30 - „Wojenne klisze” - widowisko plenerowe z pokazem premierowym filmu. Organizatorzy: Dom Kultury Borki, Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych ViS, OKiSz Resursa Obywatelska. Miejsce: fontanny, ul. Żeromskiego

1 września: godz. 11.00 - 12.00 – warta honorowa pod pomnikiem Żołnierzy 72. PP im. płk. Dionizego Czachowskiego przy ul. Malczewskiego; 12.00 – msza święta w kościele garnizonowym; 13.10 – złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, wciągnięcie flagi państwowej i odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza; Miejsce: plac kościoła garnizonowego. Godz. 14.00 - otwarcie wystawy plenerowej "Radomianie i ich miasto w latach wojny i okupacji 1939-1945". Wystawa na 24 planszach opisuje sytuację Radomia oraz życie i działalność jego mieszkańców pod okupacją niemiecką, w tym wydarzenia września 1939 roku, budowę aparatu hitlerowskiego terroru, działalność konspiracyjną, zagładę radomskich Żydów. Wielką wartością ekspozycji jest prezentacja rzadko dostępnych zdjęć i dokumentów, głównie z zasobów Archiwum Państwowego i Muzeum im J. Malczewskiego w Radomiu, ale również Instytutu Pamięci Narodowej i zbiorów prywatnych. Popularnonaukowa wystawa powstała dzięki współpracy Urzędu Miejskiego w Radomiu, Instytutu Pamięci Narodowej, OKiSz Resursa Obywatelska. Została współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza 2019; Miejsce: Plac Corazziego. Godz. 16.45 – otwarcie Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „War Games 1939…”. Miejsce: Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria"Łaźnia", ul. Traugutta 31/33.

17 września: godz. 10.00 - oficjalne obchody 80. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę: złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu, odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD, zwanym Katyńskim; Miejsce: Cmentarz Rzymskokatolicki przy ulicy B. Limanowskiego 72.

Godz. 11.30 - Ogólnopolska konferencja naukowa „Radom i region radomski podczas II wojny światowej”. Otwarcie i prowadzenie konferencji: prof. Dariusz Kupisz (Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia). Referaty: Przemysław Bednarczyk (Radomskie Towarzystwo Naukowe) - „Działania wojenne na ziemi radomskiej we wrześniu 1939 r.”; Jacek Młynarczyk (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) - „Administracja okupacyjna w Radomiu i guberni radomskiej”; Sebastian Piątkowski (Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie) „Szare Szeregi w Radomiu”; Jan Gmitruk (Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie) „Ruch ludowy na ziemi radomskiej w okresie okupacji hitlerowskiej”; Marcin Kwiecień (Muzeum Spółdzielczości w Warszawie); „Działalność charytatywna duchowieństwa katolickiego w Radomiu i okolicach w latach okupacji niemieckiej”; Marek Pietruszka (Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie) „Radomscy Cichociemni – spadochroniarze AK”. W programie sesji ponadto prezentacja filmu historycznego w reżyserii Przemysława Bednarczyka „Radom na filmowych kliszach czasów wojny i okupacji”. Organizatorzy: Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia, Resursa Obywatelska. Wydarzenie w ramach programu Stolica Kultury Mazowsza 2019, współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsce: OKiSz Resursa Obywatelska.

8 września: godz. 15.30 - Spacer po Radomiu: „Radom podczas II wojny światowej”. Na spacer zaprasza Stowarzyszenie Droga Mleczna. Zbiórka: róg ulic 1905 roku i Biznesowej.

27 września: godz. 17.00 - otwarcie wystawy „Wrzesień 1939”. Eksponowane będzie uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie ówczesnego Wojska Polskiego, wojsk niemieckich i rosyjskich oraz historia ważniejszych bitew tamtego okresu. Wystawę przygotował Radomski Klub Modelarsko - Historyczny Sokół. Miejsce: Resursa Obywatelska.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto