MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radomskie szkoły na przestrzeni wieków. Tak wyglądały. Zobacz archiwalne zdjęcia

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Jak wyglądają radomskie szkoły obecnie, to dla nikogo nie jest zagadką. A jak wyglądały w XIX wieku? Zajrzyj do naszej galerii i zobacz archiwalne zdjęcia. Najstarsze zdjęcie ma ponad 110 lat.

>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Jak wyglądają radomskie szkoły obecnie, to dla nikogo nie jest zagadką. A jak wyglądały w XIX wieku? Zajrzyj do naszej galerii i zobacz archiwalne zdjęcia. Najstarsze zdjęcie ma ponad 110 lat. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Jak wyglądają radomskie szkoły obecnie, to dla nikogo nie jest zagadką. A jak wyglądały w XIX wieku? Zajrzyj do naszej galerii i zobacz archiwalne zdjęcia. Najstarsze zdjęcie ma ponad 110 lat.

Radomskie szkoły na przestrzeni wieków

Najstarszą szkołą średnią w Radomiu jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego. Początki szkoły sięgają 1905 roku. Wtedy to z inicjatywy Prospera Jarzyńskiego, pierwszego dyrektora ówczesnego gimnazjum męskiego im. św. Stanisława Kostki, została powołana do życia Szkoła Handlowa Siedmioklasowa Miejska w Radomiu. Szkoła wielokrotnie zmieniała swoją nazwę i adres. W latach 1917–1922 placówka nosiła nazwę Ośmioklasowa Szkoła Realna Miejska w Radomiu. W następnym roku posługiwała się nazwą Ośmioklasowe Gimnazjum Miejskie w Radomiu. W 1924 roku została przemianowana na Gimnazjum Męskie Magistratu m. Radomia. W okresie od 1 grudnia 1925 roku do 1 maja 1927 roku było to Państwowe Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Radomiu – Oddziały matematyczno-przyrodnicze. W 1937 roku zostało utworzone I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu.

W latach 1905–1939 znajdowała się w budynku przy dzisiejszej ulicy Traugutta 61, w okresie II wojny światowej prowadzono tajną naukę, a po wojnie liceum przeniosło się do gmachu dawnego Kolegium Pijarów na Rynku i tu pozostało do 1972 roku. Ostatnia przeprowadzka była podyktowana złym stanem zajmowanego budynku.

Kolorowe budynki, dobrze wyposażone sale, hale i boiska sportowe. Tak wygląda większość szkół obecnie. A jak wyglądały radomskie szkoły na przestrzeni wieków? Niektóre z nich już nie istnieją i zostały tylko na fotografiach.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto