Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomskie szkoły są przygotowane na prowadzenie lekcji po feriach, choć obaw wśród rodziców dzieci i nauczycieli nie brakuje

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Nie ma jeszcze wyników testów nauczycieli, ale i bez tego od poniedziałku 18 stycznia ruszy stacjonarna nauka dla  uczniów z klas I – III – mówi Danuta Kuźmiuk, dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej numer 34 w Radomiu.
- Nie ma jeszcze wyników testów nauczycieli, ale i bez tego od poniedziałku 18 stycznia ruszy stacjonarna nauka dla uczniów z klas I – III – mówi Danuta Kuźmiuk, dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej numer 34 w Radomiu. Joanna Gołąbek
Radomskie szkoły są przygotowane na prowadzenie lekcji, choć obaw nie brakuje. Od poniedziałku, 18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także uczniowie szkół specjalnych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. - Jesteśmy gotowi do pracy, ale całkowitej izolacji poszczególnych młodszych klas w szkole nie da się utrzymać – mówią nauczyciele i dyrektorzy placówek.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

By lepiej przygotować kadrę do zajęć, przez cały tydzień trwały bezpłatne i dobrowolne testy, przeznaczone dla nauczycieli klas I- III szkół podstawowych, szkół specjalnych oraz pracowników administracji i obsługi tych placówek. Badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo zarówno personelowi szkół, jak i uczniom oraz pomóc w bezpiecznym powrocie dzieci do szkół, który zależy od dalszego przebiegu epidemii.

Więcej przestrzeni

- Nie mamy jeszcze wyników testów, nasi nauczyciele dopiero w piątek skorzystali z badań, bo na piątek mieli wyznaczony termin. Wyniki przyjdą później. Ruszamy jednak z zajęciami, nasza szkoła jest gotowa do prowadzenia zajęć – powiedział Adam Maleta, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Dzierzkówku Starym w gminie Skaryszew.

Podobne przygotowania zostały przeprowadzone w radomskich szkołach. Tak jest między innymi w Publicznej Szkole Podstawowej numer 34 w Radomiu. To jedna z tych szkół, gdzie chodzi bardzo dużo dzieci.

- Mamy w naszej szkole aż 14 klas w oddziałach I – III. Przygotowaliśmy system kilku wejść do budynku, dzieci nie tłoczyły się w przejściach. Ponieważ do szkoły nie przychodzą uczniowie starszych klas, mogliśmy wyznaczyć sale w szkole tak, by każda z grup była możliwie daleko od siebie – mówi Danuta Kuźmiuk, dyrektorka PSP numer 34 w Radomiu.

Dzięki mniejszej ilości uczniów w szkole, młodsze dzieci mają też więcej przestrzeni w szatniach. Są też wyznaczone toalety dla każdej klasy, by dzieci nie gromadziły się w jednej łazience.

- Każdy nauczyciel będzie zajmował się jedną klasą. To nauczyciel nauczania początkowego. Jednak do uczniów będą przychodzić także nauczyciele języka angielskiego, czy religii. Nie da się więc zachować zasady, by tylko jeden nauczyciel uczył w jednej klasie – dodaje Danuta Kuźmiuk.

Jak dowieźć dzieci?

Nauczyciele z wiejskich szkół zauważają, że po feriach może być problem z dowozem dzieci.
- W naszej szkole są uczniowie nie tylko z Dzierzkówka Starego, ale są też dzieci z Huty Skaryszewskiej, Bujaka, Anielina, Tomaszowa, Dzierzkówka Nowego, Zalesia. Może być problem z dowozem dzieci do szkoły, bo przewoźnicy także muszą dostosować się do przepisów sanitarnych. Trzeba wykonać nieraz kilka kursów, a to podnosi koszty dowozu uczniów – mówi dyrektor Adam Maleta.

Obaw co do powrotu nauki stacjonarnej nie kryją z kolei niektórzy nauczyciele. Zauważają, po doświadczeniach od 1 września, że w niektórych szkołach podstawowych w regionie to w grupach dzieci dochodziło do rozprzestrzeniania się koronawirusa.
- Bywało, że dzieci przechodziły chorobę covid bezobjawowo, a dorośli zakażali się od nich i nieraz ciężko chorowali – słyszymy od jednego z nauczycieli.

Z kolei dyrektorzy zapewniają, że zrobili wszystko, co możliwe, by zabezpieczyć nauczanie stacjonarne.

- Mamy płyny do dezynfekcji, staramy się przestrzegać rygor sanitarny. Robimy wszystko co możliwe, by nasi uczniowie czuli się w szkołach bezpieczni – dodają dyrektorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto