Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Radoskór 1959-1999. To nowa wystawa w Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
W 1985 roku łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników. Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w mieście.  Tak wyglądała szwalnia. Więcej starych zdjęć z zakładu na kolejnych zdjęciach
W 1985 roku łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników. Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w mieście. Tak wyglądała szwalnia. Więcej starych zdjęć z zakładu na kolejnych zdjęciach Wikipedia
Wystawa "Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” 1959-1999. Wystawa w 65. rocznicę powstania zakładu" to nowa ekspozycja Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, która otwarta zostanie w piątek, 1 marca, o godzinie 17, w gmachu Muzeum, Rynek 11.

Wystawa "Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” 1959-1999. Wystawa w 65. rocznicę powstania zakładu" to nowa ekspozycja Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

W roku 2024 mija 25 lat od ostatecznej likwidacji Radomskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Radoskór ".Przez dziesięciolecia „Radoskór”, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia „Bata” S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców Radomia.

Zobacz galerię starych zdjęć z zakładów "Radoskór"

Zakład powstał w 1959 jako przedsiębiorstwo państwowe na bazie pięciu garbarni i dwóch zakładów obuwniczych produkujących w oparciu o znacjonalizowane w 1945 przedwojenne linie produkcyjne fabryki Bata.

Przedsiębiorstwo przez 40 lat swojej działalności było jednym z większych zakładów pracy w PRL i największym producentem obuwia w kraju. Na jego potrzeby w 1970 rozpoczęto budowę na radomskim osiedlu Gołębiów uruchomionej w 1972 największej w Europie Garbarni Skór Miękkich dostarczającej surowiec dla zakładu produkcyjnego.

Przedsiębiorstwo było patronem klubu sportowego RKS Radomiak, posiadało halę sportowo-widowiskową, zakładowy żłobek i przedszkole, przychodnię itp. W latach największej świetności zatrudniało 14 tysięcy osób (dla porównania w latach 60. i 70. liczba mieszkańców Radomia wynosiła ok. 130–140 tysięcy).

W 1985 roku łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników.

Załamanie radzieckiego rynku zbytu i przemiany ustrojowe na przełomie lat 80. i 90. XX wieku doprowadziły do upadku przedsiębiorstwa. W lutym 1999 zostało ono postawione w stan upadłości, a następnie zlikwidowane.

Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w mieście.

Dlatego też Muzeum chce przypomnieć radomianom, ale i także gościom odwiedzającym nasze miasto historię tego przedsiębiorstwa.

Na wystawie prezentowane są artefakty pochodzące z kolekcji własnej Muzeum (takie jak obuwie, fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów, gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy i nagrody), także pamiątki rodzinne po byłych pracownikach Kombinatu wypożyczone od osób prywatnych, oraz obiekty wypożyczone z Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia.

Kuratorem wystawy jest Krzysztof Skarżycki.

Wystawa czynna będzie do 14 lipca 2024 roku.

Zobacz galerię starych zdjęć z zakładów "Radoskór"

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto