Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region radomski. Rekordowo niskie bezrobocie i coraz większy problem firm

jp
O 409 osób zmniejszyła się we wrześniu liczba osób bezrobotnych w regionie radomskim. W czterech powiatach i w samym Radomiu liczba osób bez pracy jest najniższa od prawie 30 lat. Pracodawcy obawiają się, że za chwilę nie będą mogli wspomagać się Ukraińcami, bo ci zaczynają szukać pracy w Niemczech.

Z danych Powiatowych Urzędów Pracy wynika, że na koniec września najniższy w historii wolnej Polski rejestrowany poziom bezrobocia był w powiatach szydłowieckim, przysuskim, lipskim, kozienickim i w samym Radomiu.

Nadal w czołówce krajowej

Ciekawostką dla miłośników statystyk jest to, że mimo wielkiego spadku bezrobocia nie tylko w regionie, ale w całej Polsce powiat szydłowiecki ani przez chwilę nie oddał palmy pierwszeństwa w poziomie bezrobocia w Polsce. Obecnie drugim na liście powiatów zagrożonych najbardziej bezrobociem jest powiat braniewski, w którym poziom bezrobocia jest o kilka punktów procentowych mniejszy niż w powiecie szydłowieckim. Wciąż wysoko w rankingu bezrobocia jest powiat przysuski i radomski, ale skala problemów społecznych przy bezrobociu zdecydowanie niższym od 20 procent jest inna niż przy 30-procentowym, a takie bezrobocie panowało w obu powiatach przed laty.

Ucieczka przed pracą

- Te spadki poziomu bezrobocia są z miesiąca na miesiąc coraz mniejsze. Pewnie, że lepsze są spadki niż wzrosty, ale nie możemy spodziewać się zejścia do poziomu praktycznego „zera”. W listopadzie, grudniu i styczniu zresztą na pewno będziemy mieli wzrosty. Przewiduję, że nawet letnie spadki bezrobocia nie będą znaczące. Dochodzimy już do bariery, gdzie trudno jest zachęcić kogokolwiek do pracy, bo niektórym jest dobrze na bezrobociu. Którzy nie szukają pracy- mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Dyrektor radomskiego „pośredniaka” przekonuje, że w tym roku - w przeciwieństwie do lat ubiegłych nie miał ani jednego interesanta, który prosiłby go o „załatwienie” jakiejś pracy. - Mam za to po kilka przypadków w tygodniu próśb uniknięcia wzięcia oferty pracy - mówi Józef Bakuła.

Mapa bezrobocia

O skali zmian na rynku pracy mówią wieloletnie statystyki prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny. W samym Radomiu mamy obecnie nieco ponad 10 tysięcy bezrobotnych, a poziom bezrobocia obniżył się do 11 procent. W 2003 roku, kiedy bezrobocie osiągnęło najwyższy w historii poziom bez pracy w mieście było prawie 28 tysięcy ludzi, a średni poziom bezrobocia wynosił 28,4 procent. Ponad 20-procentowe bezrobocie utrzymywało się w mieście jeszcze do 2014 roku. Pod koniec wrześniu nieco wzrosła liczba osób bez pracy w powiecie grójeckim, ale nie ma to żadnego znaczenia dla lokalnego rynku pracy, bo i tak od wielu lat poziom bezrobocia w tym powiecie waha się od 3 do 4 procent, a w sadach, przetwórniach, firmach świadczących usługi pracuje kilkadziesiąt tysięcy pracowników zza wschodniej granicy, głównie Ukraińców.

Problem pracodawców

We wszystkich urzędach pracy w regionie radomskim jest pełno ofert pracy, w bardzo różnych profesjach, dla ludzi z bardzo różnym doświadczeniem i kwalifikacjami zawodowymi. Dla przykładu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szydłowcu tylko we wrześniu wpłynęło 171 nowych ofert pracy, a 31 września do wzięcia było 161 aktualnych ofert zatrudnienia.
Znacznie więcej ofert jest w Radomiu. - Jeśli nawet sporo naszych ofert nie dotyczy zajęć specjalistycznych i za najniższą płacę ustawową, to czego mogą się spodziewać ludzi, którzy nie mają żadnych kwalifikacji zawodowych, a takich wśród naszych bezrobotnych jest jedna trzecia.

Urzędy Pracy obserwują powroty z pracy zagranicznej, ale nie jest to masowe zjawisko. - Widzimy we wnioskach o dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej wpisy, że ktoś zdobywał doświadczenie w pracy za granicą. Ale myślę, że jest to wciąż ruch w obydwie strony. Ale nie ma to wpływu na stan bezrobocia. poza tym ci co wracają od razu szukają pracy, albo rozpoczynają własną działalność. Są aktywni - powiedział dyrektor radomskiego „pośredniaka”. Ratunkiem dla firm są Ukraińcy, ale aż 70 procent z nich deklaruje, że chce jechać do pracy dalej - zazwyczaj do Niemiec.

Exaited w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto