Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstruktorzy historyczni i Sprężyści z Radomia gościli na retro złocie w Puławach. Zobacz zdjęcia

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia uczestniczyli w „Motocyklowej Niedzieli w stylu retro” w Puławach.
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia uczestniczyli w „Motocyklowej Niedzieli w stylu retro” w Puławach. Archiwum Pawła Łuka-Murawskiego
Radomscy rekonstruktorzy Policji Państwowej oraz cykliści z grupy „Sprężyści”, wzięli udział w „Motocyklowej niedzieli w stylu retro”, jak została zorganizowana w Puławach.

W ostatnią niedzielę 20 marca bieżącego roku w puławskim Browarze „Trzy Korony”, odbyła się już szósta edycja „Motocyklowej Niedzieli w stylu retro”.

Radomskie akcenty

Imprezę współorganizowali radomianie z klubu miłośników starych motocykli i samochodów Veteran Club Radom „Feniks” oraz członkowie Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. Licznie przybyła publiczność mogła zobaczyć ponad czterdzieści zabytkowych motocykli różnej konstrukcji i różnego przeznaczenia. Zaprezentowano maszyny tak znanych niemieckich marek jak DKW, BMW, NSU czy też Zundapp. Nie zabrakło także amerykańskich Harley-Davidsonów oraz Indianów, również w wersji wojskowej. Doskonale wyglądały także motory angielskie, takich firm AJS, Ariel lub Royal-Enfield, firmy która produkowała broń strzelecką.

W międzyczasie w okolicach na trasie Puławy – Kazimierz Dolny – Puławy, trwał Muzealny Rajd zabytkowych rowerów wyprodukowanych do 1950 roku. Była to ciekawa wycieczka wiodąca głównie drogami gruntowymi w pięknych pejzażach nadwiślańskich. Uczestnicy rajdu zakończyli eskapadę w Browarze Trzy Korony, dołączając do zabytkowych motocykli. Przewodził im znany radomski pasjonat jednośladów Łukasz Wykrota.

Głównym tegorocznym motywem spotkania były hasło „Kobiety i motocykle”. Tutaj swoje możliwości i wdzięk pokazały „Retro Dziewczyny” w Lublina organizując pokaz mody z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, związanych ze sportem motorowych, który nie obcy był ówczesnym kobietom.

Wystawa zabytkowej broni

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Radomia zaprezentowała tym razem lekcję historyczną pod tytułem „Nauka o broni”, udowadniając, że konstrukcje motocykli mają wiele wspólnego z konstrukcjami karabinów. Opowieści towarzyszyła wystawa zabytkowej broni, w tym używanej przez przedwojennych stróżów prawa.

- Po raz czwarty uczestniczymy w tym bardzo interesującym spotkaniu pasjonatów dawnych pojazdów. Nasz prezentacja oparta na technicznych skojarzenia, udowadniała, że działanie silnika dwu lub czterosuwowego, jest w istocie podobnym do działania karabinu z zamkiem dwu lub czterotaktowym. Zresztą wiele firm zbrojeniowych produkowało motocykle. Takim przykładem może być motocykl „Łucznik” z Fabryki Broni w Radomiu, którego wrażano do produkcji na początku 1939 roku, niestety wybuch wojny przerwał dalsze prace. – mówi podkomisarz Paweł Łuk – Murawski, komendant radomskich rekonstruktorów policyjnych.

Radomianie nie zapomnieli również o haśle przewodnim tego historycznego zlotu, w którym uczestniczył też dwie rekonstruktorki w mundurach Policji Państwowej, pokazując dość nietypową odmianę mody kobiecej mody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto