Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstruktorzy historyczni z Radomia gościli słuchaczy szkoły orląt w Dęblinie

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Radomscy rekonstruktorzy policyjni wraz z ekipą orląt z Dęblina.
Radomscy rekonstruktorzy policyjni wraz z ekipą orląt z Dęblina. Archiwum Pawła Łuka-Murawskiego
W ostatni wtorek 14 września bieżącego roku w Klubie Garnizonowym Radomiu, miało miejsce nietypowe spotkanie, przyszłych oficerów lotnictwa z Dęblina, z radomskim rekonstruktorami Policji Państwowej.

Podchorążowie ze wszystkich szkół oficerskich odbywają na początku szkolenia tak zwane podróże studyjne, po jednostkach wojskowych związanych z przyszłym tokiem studiów oraz specjalnością wojskową, różnych rodzajów sił zbrojnych. Celem tych spotkań jest zapoznawanie się z przeznaczeniem, zadaniami, strategią i organizacją, sprzętem oraz systemem szkolenia przyszłych oficerów Wojska Polskiego. Dlatego też grupa podchorążych pierwszego roku z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, pod dowództwem podpułkownika Sławomira Gawła, gościła na terenie 42 Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu na Sadkowie. Było to grupa słuchaczy kierunku nawigacja, na wydziale lotniczym „Szkoły Orląt”, kształcąca się na specjalistów odpowiedzialnych za eksploatację systemów nawigacyjnych oraz zarządzaniem ruchem lotniczym.

Studia na kierunku nawigacja w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie dzielą się na następujące specjalności nawigator naprowadzania, kontroler ruchu lotniczego oraz nawigator statku powietrznego. - Po raz pierwszy w moje działalności rekonstrukcyjnej wystąpiłem w tak nietypowej edukacyjnej roli. Podchorążowie to wymagająca publiczność, pod względem merytorycznym i fachowym. Wystawione zbiory czy też nasze mundury oraz inne wyposażenie przedwojennej policji, musiał być właściwe do danego okresu historycznego. Pomagali w tym moi przyjaciele Piotr Kococik i Łukasz Wykrota – mówi podkomisarz Paweł Łuk–Murawski, komendant radomskich rekonstruktorów policyjnych.

Na początku przyjazdu do Radomia, podchorążowie zapoznali się z strukturą funkcjonowania 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, by swoją wizytę zakończyć w Klubie Garnizonowym. Tam zwiedzili izbę tradycji radomskiej jednostki, której początki sięgają 1927 roku i utworzenia Eskadry Szkolnej Pilotów, przemianowanej w 1935 roku na Szkołę Pilotów Rezerwy, a w 1937 roku na Szkołę Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Po przerwie wojennej, szkolenie lotnicze powróciło do Radomia w 1951 roku, w którym to powołano do życia Oficerską Szkołę Lotnicza Numer 5, a w 1958 roku utworzono 60 Lotniczy Pułk Szkolno - Bojowy. W wyniku zmian reorganizacyjnych po 2000 roku powstał Ośrodek Szkolenia Lotniczego, przekształcony w roku 2011 na w obecną Bazę. Przyszli oficerowie odbyli również spotkanie z Andrzejem Chałubińskim wiceprezesem Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 Pułku Piechoty, który prezentował replikę sztandaru radomskiego pułku i opowiadał o jego historii bojowej.

Końcowym akcentem pobytu gości z Dęblina, była wystawa pamiątek, dokumentów, książek, wyposażenia i uzbrojenia przedwojennych stróżów prawa, przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia. Na wystawie nie zabrakło między innymi takich unikatów jak „pancerz policyjny” wraz z „tarczą balistyczną” oraz dwóch rowerów marki „Łucznik”, wyprodukowanych w latach trzydziestych ubiegłego wieku, w radomskiej Fabryce Broni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekonstruktorzy historyczni z Radomia gościli słuchaczy szkoły orląt w Dęblinie - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto