Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstruktorzy z Radomia prezentowali szermierkę klasyczną na Polach Chwały w Niepołomicach

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Występ radomskich szermierzy obserwował i oceniał Leszek Galica (w stroju szlacheckim) specjalista dawnych form walki.
Występ radomskich szermierzy obserwował i oceniał Leszek Galica (w stroju szlacheckim) specjalista dawnych form walki. Paweł Łuk - Murawski
W sobotę i niedzielę 25 i 26 września, okolice zamku królowej Bony w Niepołomicach koło Krakowa, zamieniły się w ogromny obóz wojskowy. Po raz piętnasty zorganizowano tam „Pola Chwały”, czyli wielką imprezę plenerową, w której od wielu lat uczestniczą, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu.

W tym roku na zamku w Niepołomicach radomianie zaprezentowali szermierkę klasyczną.

Pola Chwały

W Niepołomicach odbywa się jedna z większych imprez historyczno-militarnych w Polsce, obejmują całe centrum tego niewielkiego miasta. Niepołomice na dwa dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem. Na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać w zbiorach muzealnych. Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach parkowych w centrum Niepołomic, a oddziały rekonstrukcyjne zostają podzielone według epok, od starożytności po współczesność.

Każdy może z bliska oglądać mundury, uzbrojenie i wyposażenie prawie wszystkich armii świata. W komnatach niepołomickiego zamku na specjalnych makietach rozgrywane są największe bitwy z historii ludzkości.

Z kolei hipodrom, czyli duży plac ćwiczebny opanowują grupy głównie grupy kawaleryjskie, dające popisy w możliwości koni i jeźdźców.

Ukoronowaniem „Pól Chwały” jest niedzielna defilada wszystkich aktorów historycznych przez miasta, kończąca się po zamkiem. Ma tam wtedy miejsce staropolskie „okazywania wojska wszelakiego”, z przedstawieniem każdej grupy przybyłej do Niepołomic.

Radomscy szermierze

W tym roku grupy historyczne „wiek XX”, prowadzili radomscy szermierze, prezentując dawną broń sportową.

- Na „Pola Chwały” jeździmy regularnie od dwunastu lat. Pierwszy nasz występ miał miejsce w 2009 roku, a zaczął się do prezentacji zabytkowych rowerów „Łucznik”, produkowanych w okresie międzywojennym w Radomiu, jakie mieliśmy wtedy w zbiorach. Naszą ideą jest, by co roku pokazać nowe elementy programu lub nowości w kolekcji - mówi podkomisarz Paweł Łuk-Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych.

W tym roku radomianie zaprezentowali panel tematyczny pod tytułem „Szermierka - sport z okresu II Rzeczypospolitej, wprowadzając widzów w tajniki posługiwania się szablą sportową, szpadą i floretem. Omawiając przy tym podobieństwa i różnice przy posługiwaniu się tą bronią sportową. Nie zabrakło także pokazu czołowej umiejętności radomian, jaką jest „szermierka na bagnety karabinem szermierczym”.

Pokazom towarzyszyła mini wystawa zabytkowej broni szermierczej oraz masek.

- Ponownie dostąpiliśmy zaszczytu występu na dziedzińcu zamku w Niepołomicach, gdzie prezentują się tylko najciekawsze grupy rekonstrukcyjne. Nasz pokaz obserwował i oceniał Leszek Galica, trener i sędzia szermierczy oraz szef Szkoły Szermierki Małopolskiej z Krakowa, specjalista od dawnych form walki. Ocena wypadła bardzo pozytywnie, choć ostatnio ze względu na epidemie treningi odbywały się rzadziej - dodaje podkomisarz i trener szermierki klasycznej Paweł Łuk - Murawski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekonstruktorzy z Radomia prezentowali szermierkę klasyczną na Polach Chwały w Niepołomicach - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto