Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Resursa Obywatelska w Radomiu zaprosiła na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Barbara Koś
Na uroczystość przybyli prezydenci Radosław Witkowski, Katarzyna Kalinowska i Mateusz Tyczyński.
Na uroczystość przybyli prezydenci Radosław Witkowski, Katarzyna Kalinowska i Mateusz Tyczyński. Joanna Gołąbek
Resursa Obywatelska zaprosiła w środę, 20 kwietnia, na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Pierwsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Żydów Radomia na placu po dawnej synagodze przy ulicy Bóżniczej. Tu znajduje się dziś pomnik poświęcony Żydom Radomia Ofiarom Zbrodni Hitlerowskich dłuta Jakuba Zajdensznira.

O godzinie 12 obecni byli przedstawiciele Resursy, władz Radomia oraz nauczycieli i młodzieży Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. To właśnie uczniowie tego liceum stawiali się tu co roku wraz ze swoim polonistą, Zbigniewem Wieczorkiem zmarłym, w październiku 2021 roku po zarażeniu koronawirusem. Nadawało to tegorocznemu spotkaniu smutny wyraz.
Jak co roku wszyscy zgromadzeni mieli w rękach bądź przypięte na ubraniach symboliczne żółte żonkile.
Powitała zebranych Justyna Górska- Streicher, dyrektor Resursy, nawiązując do tradycji obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który jest w Radomiu organizowany właśnie przez tę placówkę.
Podkreślił tę tradycje w imieniu władz miasta prezydent Radosław Witkowski. Jak podkreślił, ten Dzień jest bardzo ważny dla naszego miasta, ponieważ przed wojną Żydzi stanowili około 30 procent ludności Radomia. Funkcjonowały liczne stowarzyszenia i szkoły. Istniały żydowskie szkoły, gazety i partie polityczne, a Żydzi mieli znaczny udział w życiu gospodarczym i społecznym miasta. Teraz pozostała po nich tylko pamięć.

Zbigniew Wieczorek wraz z uczniami prowadził cykl happeningów "Początek Księgi" podczas których młodzież odczytywała alfabetycznie nazwiska i zawody zamordowanych radomskich Żydów. Zgodnie z przesłaniem Zbigniewa Wieczorka, rozbrzmiewające imiona upominają się o pokój i tolerancję na świecie, o walkę z przejawami antysemityzmu i szowinizmu we współczesnym życiu.

Przypomniał to Adrian Szary, polonista "Kochanowskiego", a uczniowie odczytywali nazwiska pomordowanych na kolejne litery alfabetu.
Na pustym placu znowu donośnie słychać było imiona, nazwiska, adresy i zawody tych, którzy prawie wiek temu mieszkali tutaj i pracowali. A potem każdy uczestnik happeningu położył żółtego żonkila pod pomnikiem poświęconym radomskim Żydom zamordowanym przez hitlerowców.

W imieniu Radomia kwiaty złożyli prezydenci Radosław Witkowski, Katarzyna Kalinowska i Mateusz Tyczyński.

O godzinie 18 w Resursie odbędzie się czytanie performatywne (z udziałem publiczności) scenariusza Grzegorza Bartosa na podstawie powieści Jehoszui Perlego „Żydzi dnia powszedniego”. Wyświetlony także zostanie film „Kwartet Bethovena” w reżyserii Piotra Buczaka.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto