Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja historycznej siedziby Fabryki Broni w Radomiu okazała się zbyt droga. Agencja chce budować biurowiec w innej lokalizacji

Janusz Petz
Janusz Petz
Nie będzie na razie szybkiej rewitalizacji historycznej siedziby Fabryki Broni, ale jest jeszcze inny pomysł zagospodarowania obiektu.
Nie będzie na razie szybkiej rewitalizacji historycznej siedziby Fabryki Broni, ale jest jeszcze inny pomysł zagospodarowania obiektu. Tadeusz Klocek
Agencja Rozwoju Przemysłu wycofuje się z gruntownej rewitalizacji historycznej siedziby Fabryki Broni przy ulicy 1905 roku. Ma za to inne pomysły dotyczące zarówno budynku, ale też nowej inwestycji w Radomiu.

O tym, że w dawnym budynku Fabryki Broni nie powstanie biurowiec w takiej formie, jaką zapowiadali go politycy jeszcze kilka lat temu, poinformowała na antenie Radia Radom wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

- ARP wycofuje się budowy biurowca przy 1905 roku, z rewitalizacji, ale też z budowy od podstaw biurowca takim jednoznacznym stwierdzeniem, że ta inwestycja od samego początku nie miała żadnych podstaw istotnych z punktu widzenia racjonalności biznesowej, ekonomicznej. Czyli tak naprawdę z punktu widzenia komercjalizacji tego budynku ta inwestycja nie miała sensu, bo była za droga – powiedziała Katarzyna Kalinowska. Dodała, że na otarcie łez agencja zaproponowała miastu spółkę celową na bliżej nieokreślonych zasadach i wybudowanie na wskazanej przez miasto lokalizacji, innej niż ulica 1905 roku, wielofunkcyjnego biurowca.

Inaczej o zamierzeniach inwestycyjnych w Radomiu mówi prezes spółki Operator ARP Mariusz Domeradzki, który uczestniczył w rozmowach. Stwierdził, że rzeczywiście problemy techniczne związane z rewitalizacją budynku, konieczność dokonania wzmocnień konstrukcyjnych, ale też rozwiązanie problemu zaolejonych ścian podważają ekonomiczne uzasadnienie dokonania takiej rewitalizacji, ale jest pomysł jak w inny sposób można wykorzystać w przyszłości budynek.

- Moim zdaniem rewitalizacja jest zbyt ryzykowna. Nie wiemy jak się zachowa budynek po wycięciu dużych elementów konstrukcyjnych. Należałoby rozebrać budynek i go odtworzyć. Zachowałby on swoje walory estetyczne, ale będzie to nowa substancja. Koszt takiej inwestycji to 150-160 milionów w porównaniu z rewitalizacją kosztującą około 180 milionów złotych. W tej chwili Agencja Rozwoju Przemysłu prowadzi działania w celu pozyskania finansowania zwrotnego, grantowego, co pozwoliłoby sfinansować inwestycję w oderwaniu od nakładów inwestycyjnych i pochodnych tych nakładów, czyli czynszów najmu. Wtedy możliwe byłoby stworzenie tam muzeum, ale także stworzenie powierzchni na przykład dla młodych przedsiębiorców, generalnie powierzchni służącej lokalnej społeczności o mniejszej niż rynkowa wysokości czynszów – powiedział Mariusz Domeradzki. Kolejna propozycja dla Radomia to budowa biurowca o powierzchni do 10 tysięcy metrów kwadratowych, ale w zupełnie innej lokalizacji. Takie inwestycje realizowane są w innych miejscach w Polsce, na przykład w Elblągu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto