Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu II wojny światowej w Radomiu. Msza, złożenie kwiatów i uroczystości przed Kościołem Garnizonowym

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Uroczystości w Radomiu z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Uroczystości w Radomiu z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tadeusz Klocek
Z udziałem parlamentarzystów, władz miasta, służb mundurowych oraz organizacji społecznych w Radomiu odbyły się obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W kościele garnizonowym została odprawiona uroczysta msza święta, po której odbyła się oficjalna część uroczystości.

Rocznica wybuchu II wojny światowej w Radomiu. Msza, złożenie kwiatów i uroczystości przed Kościołem Garnizonowym

Na uroczystościach zjawili się między innymi: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, wicewojewoda Artur Standowicz, poseł Marek Suski, Anna Kwiecień i Konrad Frysztak, wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski. Była też przewodnicząca Rady Miejskiej Kinga Bogusz. Mszy przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

Wiceprezydent Radomia Marta Michalska Wilk przypomniała, że w ciągu sześciu lat wojna pochłonęła dziesiątki milionów ofiar, zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej, a świadkiem koszmaru masowych straceń, w których zginęło z ręki okupanta wiele tysięcy osób, był też Radom i okolice. – Miejsca takie, jak Firlej, Cerekiew, Kosów, Michałowice, Kończyce, Wincentów, gdzie dokonane zostały mordy zbiorowe, dziś otaczamy czcią, oddając hołd pomordowanym – mówiła Marta Michalska-Wilk. Podkreśliła, że 1 września to nie tylko dzień w którym przypominamy o dramacie milionów ofiar nazizmu, ale też ta data to dla nas wszystkich przestroga, tym ważniejsza, że po latach znów w Europie trwa wojna.

– Znów za rozlewem krwi, za tragedią wielu tysięcy rodzin, za bólem i cierpieniem stoi ideologia zła. Ideologia oparta na dzieleniu na lepszych gorszych. Ideologia wykluczająca ludzi o innych poglądach, ludzi innego pochodzenia czy innego wyznania. Dlatego warto abyśmy w tym szczególnym dniu, pochylając głowy nad grobami poległych w czasie II wojny światowej zastanowili się nad tym co my, współcześni możemy zrobić, by nie dopuścić do eskalacji zła. Nie możemy pozostawać obojętni na jakiekolwiek przejawy ksenofobii, braku tolerancji czy prób odzierania innych z ludzkiej godności. Dziś obserwujemy jak nieukarane zło odrodziło się na wschodzie . W obliczu tych zagrożeń naszym wspólnym zadaniem jest więc także współdziałanie mające na celu powstrzymanie agresora. Musimy każdego dnia troszczyć się o trwałość naszych politycznych i militarnych międzynarodowych sojuszy oraz poszanowanie wartości, na których zbudowana jest Europa. To fundamenty naszego bezpieczeństwa i naszej wolności. To coś o czym marzyli i o co walczyli nasi przodkowie – podkreśliła wiceprezydent Radomia.

Na zakończenie uroczystości przed kościołem garnizonowym został odczytany Apel Pamięci, a następnie zostały złożone kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Zobaczcie zdjęcia:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto