Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbierają budynki byłej Elektrociepłowni Radom. Komin jeszcze stoi, ale jest do wyburzenia. Zobacz zdjęcia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Rozbiórka skończy historię Elektrociepłowni radom. Prace przy ulicy Marii Gajl trwają od jakiegoś czasu.
Rozbiórka skończy historię Elektrociepłowni radom. Prace przy ulicy Marii Gajl trwają od jakiegoś czasu. Radomskie Inwestycje/Facebook
Ciężki sprzęt pracuje przy ulicy Marii Gajl w Radomiu. Kawałek po kawałku znika dawna elektrociepłownia. Właścicielem dzialki iz zabudowy jest prywatna firma. Co powstanie w tym miejscu na razie nie zdradza.

Dawna Elektrociepłownia Radom od lat stoi niewykorzystywana. Wielki piec ciepłowniczy WP-140 od lat jest wygaszony. teren elektrociepłowni poza wysokim na 130 metrów kominem, zabudową przemysłową to też teren o powierzchni 21 hektarów. Kiedyś całość była własnością miasta, ale odkupił ją prywatny inwestor spółka Trend Glass. Kilka miesięcy temu rozpoczęła się rozbiórka. Na razie obiektów budowlanych, ale wyburzony ma być też komin. Jak pisaliśmy kilka tygodni temu właściciel planuje, ze stanie się to w sierpniu.

Trend Glass nie zdradza na razie, jaki ma pomysł na wykorzyStanie terenów przy ulicy Marii Gajl. - Zastanawiamy się jeszcze nad przyszłym wykorzystaniem terenu. Póki co nie chcemy zdradzać naszych pomysłów – mówi Łukasz Bernady, prezes spółki Trend Glass.

Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Radom, teren znajduje się w strefie zespołów przemysłowych.

Elektrociepłownia jest jednym z symboli zapaści radomskiego przemysłu w latach 90-tych. Co ciekawe spółka „Elektrociepłownia Radom” miała w nazwie „prąd”, główny obiekt został zbudowany przez Elektrownię Kozienice, ale nigdy spółka nie wyprodukowała ani jednego kilowata energii elektrycznej. Kocioł WP-140, który zbudowano na polu w obrębie ulic Marii Gajl i nota bene Energetyków produkował energię cieplną i tylko teoretycznie mógł być przystosowany również do produkcji energii elektrycznej. Firma jednak pogrążała się w problemach finansowych i 1998 ogłoszono jej upadłość. Co ciekawe, identyczny obiekt zbudowano w Kielcach, tyle, że nieco wcześniej i do dziś produkowana jest tam energia elektryczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto