Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławomir Bukowski rektorem Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu. Ma bogaty dorobek naukowy

Janusz Petz
Janusz Petz
Sławomir Bukowski z dokumentem poświadczającym wynik głosowania na rektora.
Sławomir Bukowski z dokumentem poświadczającym wynik głosowania na rektora. Janusz Petz
Profesor Sławomir Bukowski został nowym rektorem Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Poparli go wszyscy uczestniczący w głosowaniu członkowie Kolegium Elektorów.

Zmiana na stanowisku rektora radomskiej uczelni była pewna, bo kończący właśnie drugą już kadencję na tym stanowisku profesor Zbigniew Łukasik nie mógł – zgodnie z regulaminem uczelni – kandydować.

Przedłużona procedura

Z powodu koronawirusa procedura wybory nowych władz uczelni przedłużała się. Początkowo zgłoszono dwie kandydatury – profesora Sławomira Bukowskiego, dotychczasowego prorektora do spraw rozwoju i doktor habilitowaną Agnieszkę Saracen, była prodziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. W połowie maja, po wysłuchaniu prezentacji, Rada Uczelni zaaprobowała tylko jedną kandydaturę – Sławomira Bukowskiego.

W odpowiedzi Agnieszka Saracen w medialnych wypowiedziach głośno wyrażała swoje niezadowolenie z powodu nie uwzględnienia jej w dalszej części wyborów. Następnie podzieliła się w mediach swoimi zastrzeżeniami co do polityki prowadzonej na uczelni odnośnie niegospodarności, kiepskiej współpracy z zagranicznymi uczelniami, dramatycznie spadającą liczbą studentów. Same wybory nazwała „skeczem trwającym pół roku”.

W środę kolegium elektorów miało za zadanie jedynie przyjąć lub odrzucić jedyną kandydaturę Sławomira Bukowskiego. 46 elektorów było „za”, nikt nie głosował „przeciw”, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jako pierwszy gratulacje złożył mu ustępujący rektor – profesor Zbigniew Łukasik. Sławomir Bukowski będzie pełnił swoją funkcję od 1 września 2020 roku do 31 sierpnia 2024 roku.

- Dziękuję państwu bardzo za zaufanie. Chcemy mierzyć wysoko i wierzę w to, że miejsce uniwersytetu jest w ekstraklasie najlepszych polskich uczelni – powiedział Sławomir Bukowski dziękując za wybór. W rozmowie z nami powiedział, że jego „pomysłem na uniwersytet” jest zbudowanie silnej uczelni lokalnej, ale znanej w Polsce i zagranicą. Stwierdził, że nie będzie żadnej rewolucji jeśli chodzi o obsadę najważniejszych stanowisk. - Mamy bardzo dobrą, relatywnie młodą kadrę. Musimy przede wszystkim naprawić sytuację na Wydziale Lekarskim, bo ten wydział jest bardzo potrzebny mieszkańcom Radomia. To bardzo duże przedsięwzięcie, wymagające dużych nakładów inwestycyjnych, ale myślę, że młodzież radomska powinna studiować tutaj na miejscu a nie jeździć do większych miast, gdzie koszty utrzymania są wyższe. Wierzę w to, że nam się uda. Mamy wiele przesłanek, że tak będzie. Chcemy też rozwinąć tutaj badania naukowe. Są bardzo dobre perspektywy rozwoju, są pieniądze unijne, z tych funduszy zresztą korzystamy – powiedział Sławomir Bukowski.

Jaki plan nowego rektora?

Według nowego rektora ważnym obszarem działalności uczelni jest współpraca z zagranicznymi uczelniami oraz wyjazdy studentów w ramach programu Erasmus. - W ramach tego programu mamy 79 umów z 21 krajami Unii Europejskiej i Turcją. Mamy 290 tysięcy euro na wymianę studentów i wykładowców. Jeśli tylko ktoś chce jechać i zna język angielski to nie ma problemów. Otwarte są wyjazdy od Portugalii po Łotwę i Estonię. Wystarczy tylko chcieć – powiedział Sławomir Bukowski. Pochwalił się też rozbudowaną współpracą z moskiewską uczelnią imienia Cara Mikołaja II.

Profesor Bukowski zapowiedział też, że będzie chciał rozwijać wszelkie formy współpracy z rodzimym radomskim przemysłem, głównie z innowacyjnymi firmami. Stwierdził też, że będzie więcej ofert studiowania na kierunkach, które dają najlepsze szanse znalezienia swojego miejsca na rynku pracy po odebraniu dyplomu.

Kim jest Sławomir Bukowski?

Sławomir Bukowski studia wyższe ukończył w 1979 roku na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Świętokrzyskiej (Ośrodek w Radomiu), uzyskując tytuł magistra ekonomii. Od 1 listopada 1979 roku pracuje w Politechnice Radomskiej na Wydziale Ekonomicznym.

W 1986 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1987-1988 był zastępcą dyrektora Instytutu Nauk Społecznych WSI w Radomiu ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą oraz koordynatorem II stopnia Centralnego Programu Badawczego.
W latach 1996—2001 był prodziekanem ds. studiów dziennych i współpracy z zagranicą na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Radomskiej.

W latach 80. i 90. pracował również w przemyśle państwowym i sektorze prywatnym, jako specjalista, doradca, główny księgowy. Był współzałożycielem, prezesem zarządu i głównym konsultantem w B&C Usługi Ekonomiczno-Prawne Sp. z o.o.(1989-1998).

Odbył staże naukowe w The Vienna Institute for International Economic Studies, w Austrii (1984) i w Uniwersytecie Łomonosowa, w Rosji (1988) oraz menedżerski - program EMED w USA, finansowany przez USAID (1996).
W 2004 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).
Tytuł profesora nauk ekonomicznych otrzymał 17 lipca 2013 r.

Bogata kariera

Od 1 września 2006 r. kieruje Katedrą Biznesu i Finansów Międzynarodowych, którą utworzył.
W latach 2008-2012 był Dziekanem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej.
W latach 2000-2012 wykładał w uniwersytetach w Belgii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Jest autorem i współautorem ponad 150 publikacji naukowych opublikowanych w kraju i za granicą (w tym na liście filadelfijskiej), oraz autorem i współautorem ponad 150 ekspertyz dla biznesu.
Jest członkiem European Association of Development Research and Training Institutes, International Atlantic Economic Society, American Economic Association, Society for the Study of Emerging Markets, Association for Comparative Economic Studies, Komisji Nauk Towaroznawczych Oddziału PAN w Poznaniu, Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Nagrody, odznaczenia i wyróżnienia: Srebrny Krzyż Zasługi (2000), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2000), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2011), Złoty Krzyż Zasługi (2012), Nagroda Indywidualna Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za habilitację (2005), Nagroda Zespołowa J.M. Rektora Politechniki Radomskiej (2007), Nagrody Indywidualne J.M. Rektora Politechniki Radomskiej za osiągnięcia naukowe (2008, 2009, 2010). Jest Członkiem Honorowym Loży Radomskiej Business Center Club. Włada biegle językiem angielskim i rosyjskim.

Prof. Sławomir I. Bukowski jest żonaty i ma dorosłego syna. Hobby: sztuka, film, muzyka literatura, historia starożytna, enologia, różne formy aktywności fizycznej - kulturystyka, joga, jogging, tenis ziemny, pływactwo, surfing, turystyka krajowa i międzynarodowa.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto