Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog nad Radomiem. Fatalna jakość powietrza nad naszym miastem. Normy przekroczone o nawet kilkaset procent

Patryk Samborski
Patryk Samborski
W czwartek, 9 lutego w Radomiu stwierdzono bardzo wysokie stężenie w powietrzu groźnych dla zdrowia pyłów, a jakość powietrza określono na bardzo słabą. Sytuacja ma się stopniowo poprawiać, ponieważ to ostatnie dni z mroźną pogodą. Dane pochodzą z Airly Data Platform – kompleksowego narzędzia analizującego dane o jakości powietrza,

Smog nad Radomiem. Fatalna jakość powietrza nad naszym miastem. Normy przekroczone o nawet kilkaset procent

Smog to rosnący problem, który przyczynia się do zwiększonej zapadalności na schorzenia i infekcje oddechowe, w tym COVID-19, a także wysokiej śmiertelności z innych powodów. Lekarze ostrzegają, że zanieczyszczenie powietrza stanowi ważny czynnik rozwoju chorób serca, cukrzycy, demencji, nowotworów i poronień. Lista problemów, którym sprzyja, jest coraz dłuższa.

Stężenie groźnych substancji w powietrzu podlega dużym wahaniom w różnych porach dnia. W czwartek, 9 lutego przed południem stan powietrza w Radomiu określana była jako słaba, co oznacza, że osoby narażone na ryzyko, czyli osoby chore, starsze i dzieci, powinny były ograniczać wychodzenie z domy z domów.

Na ulicy Kilińskiego pomiary w przypadku pyłów PM10 wskazują na 87 mikrogramów na metr sześcienny (193 procent dopuszczalnej normy). Jeszcze gorzej jest w przypadku pyłów PM 2,5 gdzie na metr sześcienny mamy 71 mikrogramów (to aż 470 procent dopuszczalnej normy). W obu przypadkach to ponad dwukrotnie więcej zanieczyszczeń, niż notowały urządzenia w środę, 8 lutego rano.

Podobnie wygląda sytuacja w okolicach ulicy Limanowskiego. Tam urządzenie wskazało odpowiednio: PM10 - 73 mikrogramy na metr sześcienny (162 procent normy) oraz PM2,5 - 66 mikrogramów na metr sześcienny (439 procent normy).

Nieco lepiej jest na osiedlach bardziej oddalonych od centrum miasta. Na ulicy Wyścigowej: PM10 - 58 mikrogramów (129 procent), PM2,5 - 52 mikrogramy (344 procent); na ulicy Wierzbickiej: PM10 - 62 mikrogramy (138 procent), PM2,5 - 54 mikrogramy (355 procent).

Kliknij poniżej, aby przejść do mapy Airly:

Airly Data Platform - mapa jakości powietrza dla Radomia i okolic

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.

Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to jest pył PM2.5?
PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?
PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto