Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Radomiu. Służby alarmują: jakość powietrza bardzo zła

Janusz Petz
Indeks jakości powietrza w Radomiu w środę o godzinie 10.
Indeks jakości powietrza w Radomiu w środę o godzinie 10.
Osoby narażone na ryzyko powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz.

W środę Radom był jednym z najgorszych miast na Mazowszu pod względem czystości powietrza. Przed południem - według skali przyjętej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - jakość powietrza była bardzo zła, czyli najgorsza w siedmiostopniowej skali. Według zaleceń służb ochrony środowiska osoby narażone na ryzyko powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz. Pozostali powinni ograniczyć wyjścia do minimum, a wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

Groźne pyły

Ostrzeżenia inspektorów podawane są przy uwzględnieniu zawartości w powietrzu bardzo różnych pyłów oraz gazów i w przypadku Radomia uwzględniające wyniki pomiarów ze stacji przy ulicy Tochtermana.

- W Radomiu osiągnęliśmy najwyższy poziom w skali. Należy więc stosować się bezwzględnie do zaleceń, czyli unikać wychodzenia na zewnątrz, zwłaszcza, przez osoby starsze i dzieci - powiedział Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

We wtorek wieczorem w Radomiu tegoroczne rekordy zawartości w powietrzu pyłów PM10 i znacznie groźniejszy dla zdrowia, bo pozostawiający trwały ślad w płucach pyłów PM2,5. Oba rodzaje pyłów były wiele razy większe niż średnie, normalne w ciągu roku stężenia. Zgodnie jednak z obowiązującą normą prawną inspektoraty ochrony środowiska mają obowiązek informować mieszkańców o zagrożeniach, jeśli zawartość pyłów w ciągu doby jest na poziomie ponad 200 mikrogram na metr sześcienny i alarmować ludzi jeśli ten poziom jest większy niż 300 mikrogram na metr sześcienny.

Optymistyczna prognoza

W Radomiu jedynie przejściowo zawartość pyłów była bardzo wysoka, średnia z całej doby nie przekraczała alarmujących poziomów. - Były przewiewy, wiec przez cały dzień nigdzie na Mazowszu nie mieliśmy średniego poziomu powyżej 200 mikrogram. Najgorzej jest wieczorem, bo wtedy dochodzi do gorszego rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Poza tym mieszkańcy wtedy wracają do domów i dorzucają zazwyczaj do pieca, albo w większym stopniu zużywają ciepłą wodę - mówi Tomasz Klech.

Prognozy mówią o tym, że w czwartek i piątek sytuacja będzie się poprawiać.

Zobacz także: Rozmowa o smogu z Elżbietą Kołodziej- pediatrą, pulmonologiem

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto