Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy imienia Janusza Korczaka w Radomiu świętuje swoje 50-lecie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy imienia Janusza Korczaka w Radomiu prowadzi kształcenie dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością ruchową i afazją, słabosłyszących, słabowidzących, z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Placówka powstała na bazie szkoły podstawowej utworzonej w 1945 roku, która kształciła uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Osiągnięcia szkoły były docenione przez twórczynię polskiej pedagogiki specjalnej, doktor Marię Grzegorzewską, która odwiedziła placówkę w 1951 roku. Konieczność poszerzenia oferty edukacyjnej dała początek powołaniu szkoły zawodowej, a następnie utworzeniu w 1972 roku. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Ośrodek posiada ogromne doświadczenie w zakresie kształcenia specjalnego, które skutecznie łączy z nowatorskimi rozwiązaniami programowymi, metodycznymi i organizacyjnymi. Placówka zatrudnia specjalistyczną kadrę pedagogiczną zaangażowaną w proces nauczania i wychowania. Ośrodek ma długoletnią tradycję współpracy z organizacjami oraz instytucjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Utrzymuje stały kontakt ze szkołami specjalnymi, integracyjnymi czy ogólnodostępnymi. Oprócz tego podejmuje liczne działania na rzecz budowania włączającego środowiska lokalnego. Przykładem jest, chociażby realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego, który dotyczy budowy ogrodu sensorycznego. Obiekt będzie wspomagać rozwój dzieci zdrowych, a także wspierać edukację uczniów z niepełnosprawnościami.
W Radomiu powstanie ogród sensoryczny w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Działania podejmowane przez ośrodek dotyczą również organizacji cyklicznych imprez środowiskowych, konferencji dla nauczycieli czy warsztatów.
Jaki jest program obchodów?
W bieżącym roku placówka obchodzi 50-lecie swojej działalności.
- To wielka radość i przywilej kierować placówką w takim szczególnym momencie. Należy pamiętać, że na sukces Ośrodka pracowało kilka pokoleń nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. W naszej szkole zawsze najważniejszy był i jest uczeń, a my, nauczyciele, staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły. Sukcesy wychowanków dają nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku, ale przede wszystkim satysfakcję. Jestem pełna uznania dla obecnej kadry za wszystko to, co powstało i powstaje, za wspólne działania dla dobra uczniów. Bez zaangażowania pracowników nie byłoby tegorocznego jubileuszu - mówi Renata Żabicka, dyrektor placówki.
Z okazji jubileuszu przygotowano kilka wydarzeń. A są to:
- Seminarium dla nauczycieli i specjalistów pod tytułem "Rozumem objąć – rzecz o wczesnym wspomaganiu i kształceniu zawodowym" (26 kwietnia, godzina 14.00). Tematyka seminarium związana jest ze wdrażanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki projektem edukacji włączającej. Wykład inauguracyjny poprowadzi doktor Radosław Piotrowicz, wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej imienia Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
- Spartakiada "Kolorowy zawrót głowy" (18maja). Będzie to impreza sportowa dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ze szkół radomskich oraz powiatowych.
- Rajd Korczakowski (2 czerwca). Głównym celem rajdu jest edukacja ekologiczna oraz integracja dzieci i młodzieży ze szkół z terenu Radomia i powiatu radomskiego. Tegoroczna edycja Rajdu Korczakowskiego realizowana będzie w okolicach Szydłowca i obejmuje trasę pieszą, rowerową oraz trasę dla osób na wózkach inwalidzkich. Przewidziano ponadto grę terenową, ognisko oraz nagrody dla uczestników.
- Zakończeniem obchodów będzie Jubileuszowy Koncert Muzyczny w Kamienicy Deskurów, który odbędzie się 6 października. Wydarzenie rozpocznie się wykładem pod tytułem "Korczakowski model nowoczesnej pedagogiki". Następnie odbędzie się koncert muzyczny "Piosenka łączy pokolenia".
Szkoła Roku
Przypomnijmy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy imienia Janusza Korczaka uzyskał tytuł Szkoły Roku w Radomiu w minionej edycji Wielkiego Plebiscytu Edukacyjnego.
- Jest to dla naszej placówki niesamowite wyróżnienie i jesteśmy bardzo dumni z tego sukcesu. Szczególną atmosferę Ośrodka tworzą zawsze ludzie: nauczyciele, którzy są autentycznymi pasjonatami swojego zawodu, cierpliwi i wyrozumiali pracownicy niepedagogiczni, wyjątkowi i ciekawi świata uczniowie oraz zaangażowani i wspierający rodzice. Ten tytuł stanowi potwierdzenie, że w "Korczaku" każdy może liczyć nie tylko na wysoką jakość kształcenia, ale przede wszystkim na życzliwość, akceptację i możliwość wszechstronnego rozwoju - komentuje sukces dyrektor placówki.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?