Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółka Radpec z Radomia podpisała umowę z bankiem. Szykuje inwestycje za ponad 160 milionów złotych

Janusz Petz
Janusz Petz
Umowę kredytową podpisali, od lewej: Tomasz Nita, prezes "Radpecu" oraz Włodzimierz Kocon, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Umowę kredytową podpisali, od lewej: Tomasz Nita, prezes "Radpecu" oraz Włodzimierz Kocon, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Tadeusz Klocek
Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec przygotowuje wielką kosztowną inwestycję, która sprawi, że do końca 2022 roku zdecydowanie zmniejszy się emisja zanieczyszczeń. Zostaną tym samym spełnione nowe unijne wymagania. Na ten cel spółka zaciągnęła kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 150 milionów złotych.

Radpec przeznaczy pieniądze na realizację projektu obejmującego modernizację istniejących kotłów w Ciepłowniach Północ i Południe. Planowane nakłady na inwestycję to około 168 milionów złotych, z czego 150 milionów złotych będzie pochodziło z kredytu bankowego, a około 18 milionów złotych to wkład własny przedsiębiorstwa. Okres kredytowania wynosi 20 lat.

Mają świętować w 2022 roku

- To bardzo ważny moment. Podpisanie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego otwiera drogę do rozpoczęcia inwestycji, która jest niezbędna. Spółka „Radpec” produkująca ciepło dla mieszkańców Radomia może bowiem funkcjonować w obecnym stanie technicznym tylko do końca 2022 roku. Później musi już posiadać nowe, bardziej skuteczne instalacje wychwytujące zanieczyszczenia pyłowe i gazowe. Niezmiernie istotny jest fakt, że cały ten proces będziemy mogli przeprowadzić bez zmiany struktury własnościowej Radpecu. To gwarancja stabilności całego systemu ciepłowniczego i bezpieczeństwa dostaw ciepła dla radomian. Jednocześnie bardzo się cieszę, że do tego ważnego projektu pozyskaliśmy tak dobrego, sprawdzonego partnera, jakim jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jestem przekonany, że w 2022 roku wspólnie będziemy świętować zakończenie inwestycji – powiedział po podpisaniu umowy prezydent Radosław Witkowski.

Muszą emitować gazy i pyły

Modernizacja ciepłowni będzie polegała na wyposażeniu kotłów w instalacje oczyszczania spalin oraz zwiększeniu wydajności instalacji odpylania workowego. Dzięki planowanej przez Radpec inwestycji radykalnie zmniejszy się emisja gazów i pyłów do powietrza – dwutlenku siarki – siedmiokrotnie, dwutlenku azotu – dwukrotnie oraz pyłów - ponad pięciokrotnie. Dzięki temu ciepłownia spełni wymogi prawne wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i norm wyznaczonych przez Komisję Europejską. Dotyczą one wartości emisyjnych, które zostały określone w pozwoleniach zintegrowanych dla obu ciepłowni.

Pozwoli to uniknąć ewentualnych kar za przekroczenie - od 1 stycznia 2023 - dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń lub podwyższonych o 500 procent opłat za brak pozwolenia. Niedostosowanie do przepisów może bowiem, zgodnie z prawem, skutkować cofnięciem pozwoleń zintegrowanych. W wyniku realizacji inwestycji zmniejszą się też opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska wnoszone do Marszałka Województwa.

Duże wyzwanie przed spółką

Realizacja projektu to także działanie zgodne z uchwałą antysmogową i programem ochrony powietrza uchwalonym przez Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz planem gospodarki niskoemisyjnej przyjętym przez Radę Ministrów.

- Radpec zawsze skutecznie reagował na zmiany przepisów dotyczących ochrony środowiska. Emisja zanieczyszczeń powietrza jest obecnie znacznie poniżej aktualnie obowiązujących norm. Ostatnie inwestycje ograniczyły ilość wytwarzanego pyłu do poziomu niższego o prawie 70 procent od pułapu ustalonego przepisami. W tej chwili nasza spółka stoi przed największym w historii wyzwaniem dalszej redukcji emisji gazów i pyłów do jeszcze niższych poziomów niż obecnie – podkreśla Tomasz Nita, prezes zarządu spółki Radpec.

Dostosowanie do unijnych wymagań musi nastąpić do 31 grudnia 2022 roku. Dotyczy to obniżenia dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń dwutlenku węgla, dwutlenku azotu i pyłów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spółka Radpec z Radomia podpisała umowę z bankiem. Szykuje inwestycje za ponad 160 milionów złotych - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto