Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Ogród w Radomiu na archiwalnych zdjęciach. Zobacz, była tam altana, restauracja, organizowano wystawy (ZDJĘCIA)

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Stary Ogród w latach 20-tych ubiegłego wieku z altaną i stawem w części centralnej.
Stary Ogród w latach 20-tych ubiegłego wieku z altaną i stawem w części centralnej. Fotopolska.pl
Stary Ogród to najstarszy w Radomiu i jeden z najstarszych w Polsce parków publicznych. Kiedy powstawał drzewa sprowadzono ze szkółki należącej do czartoryskich. Kiedyś były tu kawiarnia i altana, odbywały się festyny, potańcówki, organizowano nawet wystawy. Od początku był też staw, zimą była na nim ślizgawka. Stary Ogród tętnił życiem! Zobacz, jak wyglądał przed laty.

Stary Ogród został założony w XIX wieku, jego otwarcie było w 1825 roku. Powstał w miejsce dawnych łąk, już za dawnymi murami miasta, na tyłach dawnego szpitala świętego Ducha. Ogród spacerowy był wtedy jedną z najważniejszych ozdób miasta. Założenie oparto na wzorach angielskich, Główne wejście było od strony dzisiejszej ulicy Okulickiego. Z głównego, półokrągłego placu odchodziły cztery aleje, pomiędzy nimi wyznaczono ścieżki. Oczywiście w centralnej części parku był staw, który zasilały wody Mlecznej, która płynie przez Stary Ogród. Drzewa sprowadzono z Puław, ze szkółki książąt Czartoryskich.

Park tętnił życiem, był miejscem spacerów, spotkań, odbywały się tam festyny, koncerty i potańcówki. W 1899 roku w parku spacerowym otwarto restaurację. W Starym Ogrodzie dwa razy odbywała się Wystawa Rolno - Przemysłowa. Pokazywano wyroby przemysłowe, ale też zwierzęta i okazy roślin.

Pierwsza zasadnicza zmiana w wyglądzie Starego Ogrodu została wprowadzona po I Wojnie Światowej. Wtedy park został zmniejszony, od strony ulicy Okulickiego zabrano część terenu pod budowę boiska piłkarskiego, ale też bieżni oraz toru kolarskiego.

Niestety, w czasie okupacji niemieckiej park został zniszczony. Na jego terenie zlokalizowano magazyn sprzętu i materiałów budowlanych. Odbudowa zaczęła się po zakończeniu II Wojny Światowej, ale świetności Staremu Ogrodowi nie przywrócono. Posadzono nowe drzewa, głównie topole. W latach 60-tych ubiegłego wieku zabrano też część terenu pod budowę ulicy Mireckiego.

W 2014 roku, w czasie rewitalizacji w Starym Ogrodzie przebudowano alejki, został wybudowany plac zabaw i ścieżkę rowerową. Posadzone zostały nowe drzewa i krzewy. Ustawione zostały nowe ławki i latarnie. Oczyszczony został staw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto