Stypendia dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek ma ufundować powiat radomski, z myślą o obsadzie szpitali w Pionkach i Iłży

Janusz Petz
Janusz Petz
Studenci wydziału lekarskiego Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu, chętni do pracy w powiecie radomskim będą mogli liczyć na stypendia.
Studenci wydziału lekarskiego Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu, chętni do pracy w powiecie radomskim będą mogli liczyć na stypendia. UTH
Na najbliższej sesji Rady Powiatu Radomskiego ma zapaść decyzja o ustanowieniu funduszu stypendialnego dla studentów kierunku lekarskiego lub pielęgniarskiego, którzy zobowiążą się do pracy w szpitalu powiatowym w Pionkach, bądź w Iłży. Przy rozpatrywaniu wniosków preferowane będą medyczne małżeństwa.

Propozycję starosty radomskiego Waldemara Trelki zaakceptował już Zarząd Powiatu Radomskiego, teraz projektem stosownej uchwały zajmie się podczas sesji Rada Powiatu Radomskiego.

Na stypendia dla studentów kierunków medycznych: lekarskiego i pielęgniarskiego w zamian za rozpoczęcie pracy po studiach w jednostkach Powiatu Radomskiego samorząd miałby przeznaczyć w sumie 500 tysięcy złotych. Już w latach 2001 -23 ma być przeznaczonych 360 tysięcy złotych na stypendia dla 10 studentów medycyny, którzy zdecydują się po zakończeniu nauki pracować w nowym szpitalu w Pionkach, bądź w szpitalu w Iłży.

Program stypendialny będzie przeznaczony dla studentów V i VI roku kształcących się na kierunku lekarskim w wyższych uczelniach medycznych. Miesięczna wysokość stypendium wyniesie 2 tysiące złotych, a pieniądze mają pochodzić z budżetu powiatu. Z kolei 123 tysiące złotych ma z kolei trafić do studentów pielęgniarstwa. Stypendium ma wynosić 1000 złotych brutto przez 24 miesiące dla 11 studentów, którzy zobowiążą się do przepracowania 4 lat w powiatowych Domach Pomocy Społecznej. Dotyczy to również pracowników, którzy uzupełniają swoje kwalifikacje zawodowe na studiach wyższych. Stypendia będzie przyznawać Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.

W projekcie stosownej uchwały znalazły się też szczegółowe warunki jakie będzie musiał spełnić wnioskodawca. Chodzi o studentów, którzy nie powtarzają roku, na który ubiegają się o przyznanie stypendium, nie korzystają z urlopów określonych w regulaminie studiów, z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz zobowiążą się do pracy w jednym z dwóch szpitali powiatowych przez 3 lata, nie licząc okresu stażowego. Pierwszeństwo przy wyborze przez komisję będą miały przede wszystkim wnioski studentów pozostających w związku małżeńskim, jeśli oboje starają się o stypendium. Liczyć się będzie też deklarowany minimalny okres pracy w jednym z dwóch szpitali, średnia z egzaminów za ostatni rok akademicki przed złożeniem wniosku, deklaracja odbycia stażu w placówkach ochrony zdrowia powiatu, ale także miejsce zamieszkiwania w powiecie radomskim.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie