Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital tymczasowy w Radomiu. Część z respiratorami ma być gotowa pod koniec miesiąca. Udało się znaleźć tylko dwóch lekarzy, potrzeba 10

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 w Radomiu ma się składać z dwóch części. W pierwszej, dla pacjentów w lżejszym stanie jest 80 łóżek i od marca działa ona w nowej rehabilitacji przy ulicy Narutowicza. Ma być jeszcze oddział intensywnej terapii z 20 miejscami.
Szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 w Radomiu ma się składać z dwóch części. W pierwszej, dla pacjentów w lżejszym stanie jest 80 łóżek i od marca działa ona w nowej rehabilitacji przy ulicy Narutowicza. Ma być jeszcze oddział intensywnej terapii z 20 miejscami. Jerzy Zawodnik/Facebook
Zaczęły się wstępne odbiory oddziału intensywnej terapii radomskiego szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Później mają być testy urządzeń. Na 30 kwietnia, z 10 dniowym opóźnieniem, część respiratorowa będzie technicznie gotowa. Najpoważniejszym problemem jest jednak zapewnienie personelu do opieki nad pacjentami. Do tej pory udało się podpisać umowy z dwoma anestezjologami, którzy będą dyżurować w oddziale, a potrzeba co najmniej 10.

Przypomnijmy, za tworzenie szpitala tymczasowego w Radomiu, na zlecenie rządu, odpowiada spółka skarbu państwa Totalizator Sportowy, a podlega miejskiej lecznicy przy ulicy Tochtermana. Nowa placówka ma się docelowo składać z dwóch części. Pierwsza, dla chorych na COVID-19 w lżejszym stanie ruszyła w marcu i jest zlokalizowana w nowej rehabilitacji przy ulicy Narutowicza. Druga, oddział intensywnej terapii z 20 łózkami respiratorowymi będzie w dawnym zakładzie rehabilitacji w budynku głównym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Opóźnienie nowego oddziału

Intensywna terapia pierwotnie miała być gotowa 20 kwietnia. Ale Totalizator Sportowy poinformował już wcześniej, że w tym terminie nie zdąży wykonać wszystkich prac. O powodach opóźnień i postępie prac podczas poniedziałkowej sesji mówił radnym Andrzej Cieślik, pełnomocnik ministra zdrowia zarządzający Radomskim Szpitalem Specjalistycznym.

- Pierwotnie zakładano adaptację pomieszczeń na potrzeby nowego oddziału, w trakcie okazało się, że zakres prac musi być znacznie większy. Dla tej części budynku nie było żadnej dokumentacji, co trzeba zrobić okazało się dopiero do ustaleniu rzeczywistego stanu technicznego pomieszczeń. Należało między innymi wzmocnić elementów budowlanych. Musiały ulec zmianie drogi ewakuacyjne. Była konieczność zmówienie niektórych od producentów poza granicami kraju, bo w Polsce były niedostępne - wyliczał Andrzej Cieślik. - Te czynniki spowodowały opóźnienia w zakończeniu zadania.

Opóźnienia i brak współpracy przy tworzeniu tymczasowej placówki były podstawą do zawieszenia dyrektora radomskiego szpitala Marka Pacyny. Decyzję w tej sprawie na początku marca podjął, na wniosek wojewody mazowieckiego, Adam Niedzielski minister zdrowia. teraz więc radni Koalicji Obywatelskiej chcieli wiedzieć, kto odpowiada za opóźnienia, które powstały teraz.

- Nie szukałbym winnych, opóźnienia wynikały z zakresu prac, jakie wyniknęły w trakcie realizowania zadania - odpowiadał Andrzej Cieślik.

Brakuje personelu do nowego oddziału

Teraz największym problemem w uruchomieniu oddziału intensywnej terapii dla chorych na COVID-19 może okazać się brak personelu. Jak mówił Andrzej Cieślik szpital jest gotowy zatrudnić 10 anestezjologów, ale też internistów, czy pulmunologów. Tymczasem udało się podpisać umowy na dyżury z dwoma anestezjologami.

- Rozmowy z trzema lekarzami finalizujemy, postaramy się podpisać umowy cywilno -prawne w tym tygodniu - mówił Andrzej Cieślik.

Generalnie w tymczasowym szpitalu covidowym pracuje teraz 25 lekarzy z radomskiego Szpitala Specjalistycznego, dyżuruje tam siedmiu lekarzy z innych placówek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto