Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Powszechny w Radomiu kończy trudny sezon dwiema udanymi premierami i wystawą, a jeszcze będą piosenki Franka Sinatry

Barbara Koś
A tak było po premierze "Chłopców z Placu Broni".
A tak było po premierze "Chłopców z Placu Broni". Teatr Powszechny Facebook
Teatr Powszechny w Radomiu kończy trudny sezon dwiema udanymi premierami i wystawą, a jeszcze będą piosenki Franka Sinatry. Publiczność dopisuje!

Po walce z pandemią i kulturalnym lockdownie Teatr Powszechny żyje! A do tego przygotowuje premiery! A jeszcze do tego ma publiczność, która gorąco oklaskuje nowe przedstawienia. Tak było w czwartek i piątek, kiedy na radomskiej scenie pokazano aż dwie premiery entuzjastycznie przyjete przez widzów.

W czwartek, 24 czerwca, teatr zaprosił na dużą scenę ,na której pokazał premierę "Chłopców z Placu Broni", spektakl na podstawie powieści Ferenca Molnára w reżyserii Michała Derlatki. Adaptację tej znanej powieści tym razem połączono z obchodami Czerwca 76.

Na scenie dwie grupy chłopców toczą bitwę o Plac Broni, będący dla nich czymś więcej niż tylko miejscem zabaw. Drużyna pod wodzą Janosza Boki broni swojego terenu przed grupą, której przewodzi Feri Acz. Za obronę przekonań i swojej „małej ojczyzny” przyjdzie zapłacić najwyższą cenę – śmierć jednego z bohaterów - Nemeczka.

Walka o Plac jest symbolem wiecznych wartości: lojalności, odwagi i przyjaźni. Wierność sprawie - nawet jeśli wymaga ona ofiary życia, przyjaźń, lojalność, patriotyzm i odwaga są jak widać, ponadczasowe. Takie wartości oraz przesłanie płyną z przedstawionej sztuki. Jak mówi reżyser: Ówczesne pokolenia jak i obecne zmagają się z takimi samymi problemami, zmieniają się tylko ich barwy.

Inscenizacja przedstawienia jest na wskroś współczesna, w której obecne pokolenie odnajdzie siebie. Niezwykłą, energetyczną muzykę stworzyła Joanna Sówka – Sowińska, a twórcą oryginalnej i efektownej scenografii i kostiumów jest Michał Dracz. Grają: Przemysław Bosek - Nemeczek, Alan Bochnak -Gereb, Piotr Kondrat - Czonakosz, Adam Majewski -Feri Acz, Łukasz Mazurek
Boka, Mateusz Michnikowski -Kolnay, Mateusz Paluch - Weiss i Natalia Samojlik - Zjawa, Kobieta. Po premierze w teatralnym foyer otwarta została wystawa inscenizacji fotograficznych Magdaleny Franczuk i scenografii Michała Dracza.

Magdalena Franczuk to artystka wizualna, reżyserka i scenarzystka. Absolwentka fotografii w PWSFTViT w Łodzi oraz reżyserii podyplomowej w Warszawskiej Szkoły Filmowej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Ma na swoim koncie wiele wystaw w Polsce i za granicą – indywidualnych.

Michał Dracz to scenograf, grafik, twórca multimedialny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2006 roku związany jest z Wrocławskim Teatrem Pantominy oraz Wrocławskim Teatrem Lalek. Zajmuje się szeroko rozumianym teatrem formy, teatrem lalek i teatrem oraz ruchu. Jest twórcą ponad 40 scenografii do spektakli oraz wydarzeń parateatralnych. W Teatrze Powszechnym w Radomiu stworzył scenografię do spektakli ( „Pomoc domowa”, „Wstyd" i "Chłopcy z Placu Broni".

W piątek, 25 czerwca, małą sceną zawładnął Jarosław Rabenda, który obchodzi 30 - lecie pracy teatralnej. Dla uczczenia swego jubileuszu "przygotował spektakl: "mJarka się przebrała -30 lat pracy artystycznej Jarosława Rabendy." Na ten jubileuszowy wieczór złożyły się satyryczno-komediowe teksty piosenek oceniających żartobliwie rzeczywistość. . Wystąpili: Jarosław Rabenda, Magdalena Boduła - śpiew, Grzegorz Molenda - instrumenty klawiszowe i Wojciech Gumiński - kontrabas.

Twórcy programu to także Bożena Kostrzewska, scenografia, Rafał Balicki i Grzegorz Molenda - aranżacje a kierownikiem muzycznym całości był Grzegorz Molenda. Widzowie bili brawo, a poseł Konrad Frysztak, wraz z życzeniami dalszej "30-stki" przekazał jubilatowi pamiątkową statuetkę. Takie same życzenia wraz z kwiatami w imieniu władz miasta, złożyli bohaterowi wieczoru, wiceprezydent, Katarzyna Kalinowska wiceprezydent, Mateusz Tyczyński. Przekazała je także radna, Magdalena Lasota.

Tę aktywną "końcówkę artystyczną" Teatru Powszechnego zakończy w środę, 30 czerwca, o godzinie 20, recital piosenek Franka Sinatry w wykonaniu aktora, Łukasza Mazurka, wraz z zespołem. Projekt Sinatra” to autorski program aktora Teatru Powszechnego w Radomiu – Łukasza Mazurka. Aktor wraz z zespołem wprowadzi publikę w niepowtarzalną atmosferę koncertów Sinatry w Carnegie Hall czy Royal Festival Hall. Muzycy wykonają zarówno największe przeboje, takie jak: „My Way”, „Strangers In The Night”, jak i kilka mniej znanych utworów. Wystąpią: Łukasz Mazurek - śpiew, fortepian - Dawid Troczewski, kontrabas Piotr „Maks” Wiśniewski, perkusja - Sławomir Tokłowicz, saksofon - Marcin Kajper.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr Powszechny w Radomiu kończy trudny sezon dwiema udanymi premierami i wystawą, a jeszcze będą piosenki Franka Sinatry - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto