Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Powszechny w Radomiu zaczyna nowy sezon 2022/23. Będą ciekawe premiery i Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Barbara Koś
O planach Teatru Powszechnego mówiła dyrektor, Małgorzata Potocka, z lewej wiceprezydent Mateusz Tyczyński, z lewej  Piotr Pawlik, nowy dyrektor do spraw technicznych radomskiej sceny.
O planach Teatru Powszechnego mówiła dyrektor, Małgorzata Potocka, z lewej wiceprezydent Mateusz Tyczyński, z lewej Piotr Pawlik, nowy dyrektor do spraw technicznych radomskiej sceny. Tadeusz Klocek
Teatr Powszechny w Radomiu zaczyna nowy sezon 2022/23. Będą ciekawe premiery - najbliższa już 25 września i Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski.

Jak podkreśliła Małgorzata Potocka, dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu, podczas konferencji prasowej w środę, 7 września, sezon 2022/2023 będzie obfitował w wiele artystycznych wydarzeń.

- Przed nami premiery nowych spektakli, występy gościnne teatrów z Polski i Japonii, koncerty, spotkania ze znanymi już i lubianymi przedstawieniami oraz XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Jeszcze we wrześniu razem z Instytutem Teatralnym zaprosimy dzieci wraz z rodzicami na rodzinny spacer „Bądź w dobrej Formie! – spaceruj z Gombrowiczem”. Będziemy kontynuować projekty edukacyjne „Legendy Ziemi Radomskiej w ultrafiolecie” oraz warsztaty teatralne dla osób z Zespołem Downa „Opatrzność przy Teatrze Powszechnym”. Nie możemy się doczekać spotkania z naszymi Widzami! - mówila Małgorzata Potocka.

We wrześniu odbędzie się premiera spektaklu „Dekorator” według tekstu Donalda Churchilla, w reżyserii Pawła Pitery. Na scenie zobaczymy Joannę Jędrejek, Beatę Olgę Kowalską oraz Cezarego Domagałę.

„Dekorator” to farsowa perełka brytyjskiego humoru. Pewna pani ma kochanka. Na trop afery wpada zazdrosna żona i grozi, że zawiadomi o wiarołomstwie męża rywalki. Tylko męża nie ma akurat w domu… ale jest inny mężczyzna…. Walter – pokojowy malarz, niespełniony aktor, który lubi ubarwiać rzeczywistość. Przedstawia się swojej chlebodawczyni jako „dekorator“.

Sztuka będzie grana 17, 18, 22, 23 września -godzina 18 i 24 września, godzina 20 - to pokazy przedpremierowe. Premiera: 25 września, godzina 18, Scena Kameralna.

Na afisz powrócą także znane i lubiane spektakle. Pierwsze przedstawienie po letniej przerwie zobaczymy już 16 września. Teatr zaprasza wtedy na „Szalone nożyczki”-niezwykle lubianą i zabawną komedię kryminalną, w której to widzowie piszą zakończenie.

W drugiej połowie września dużą scenę opanuje „Pomoc domowa”- rewelacyjna farsa z mnóstwem zabawnych gagów, komicznych sytuacji. Wyśmienita zabawa gwarantowana!

Tydzień później na afisz powróci niezwykle aktualna komedia Moliera „Tartuffe, czyli Świętoszek” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

Teatr nie zapomina o najmłodszych widzach. Na scenie Fraszka zobaczymy uwielbianą przez dzieci wspaniałą historię „Roszpunki”. Dowcipna opowieść o królewnie więzionej w wysokiej wieży, którą uwolnić może tylko Książę. A jedynym sposobem dostania się do komnaty królewny Roszpunki są jej długie włosy. To także zabawa w teatr dla całej rodziny!

18 września o godzinie 15 Powszechny zaprezentuje spektakl „Ferdydurke” w reżyserii Aliny Moś – Kerger w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

25 września o godz. 12.00 razem z Instytutem Teatralnym wszystkie dzieci, wraz z rodzicami udadzą się na wyjątkowy spacer „Bądź w dobrej Formie! – spaceruj z Gombrowiczem”.

27 września o godz.19.00 odbędzie się koncert Pink Freud – zespołu założonego w 1998 roku przez Wojciecha Mazolewskiego – gitarzystę basowego i kompozytora.

Bardzo interesująco zapowiada się październik. Już na początku na dużej scenie teatru zagości The ChitenTheatre z Japonii - Kioto ze spektaklem „Gracz” w ramach InlanDimensions International ArtsFestival 2022 – euroazjatyckiego festiwalu teatralnego.

„Gracz” to adaptacja tekstu Fiodora Dostojewskiego, z bardzo ciekawą scenografią oraz muzyką na żywo graną przez japoński zespół Kūkangendai.

A w dniach 8 – 15 października to czas wielkiego święta teatru – XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, podczas którego wystąpią m. in. Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatr Culitos z Buenos Aires, Teatr Simul z Tokio oraz mistrzowie sceny Andrzej Seweryn i Mikołaj Grabowski z „Dziennikami”.

Teatr Powszechny w Radomiu zaprezentuje dwa spektakle „Zbrodnię z premedytacją” w reżyserii Błażeja Peszka (premiera 8 października) oraz „Tancerza” w reżyserii Kingi Dębskiej. Po każdym spektaklu odbędą się rozmowy z artystami, które będą streamingowane w internecie. Festiwal uświetnią wystawy, występ Teatru Resursa oraz debata literacka „Jak wmieszać się w literaturę”.
W planach teatru także m. in. sylwestrowa farsa: "Okno na parlament" Raya Cooneya i "Frankenstein" Nicka Deara, osnuta na powieści Mary Shelley.

A co z inwestycjami? Mowił o nich Piotr Pawlik, nowy dyrektor do spraw technicznych radomskiej sceny. Ubiegły sezon zakończono remontem pod nazwą „Modernizacja sieci wodno - kanalizacyjnej oraz przebudowa i budowa sanitariatów i łazienek w budynku Teatru Powszechnego”.

Prace objęły łazienki dla widzów na parterze w holu głównym i przy dużej scenie oraz drugim piętrze w foyer. Bardzo ważnym elementem remontu była budowa łazienki dla osób z niepełnosprawnością, dzięki czemu radomski teatr stał się jeszcze bardziej przyjaznym i dostępnym miejscem.

Zadanie zostało zrealizowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Radom, która udzieliła dotacji w kwocie 1 miliona złotych.

Dobiega końca również budowa rampy, dzięki której będzie bezpieczniej dla pracowników oraz gości przyjeżdżających ze spektaklem.
- To bardzo duże udogodnienie i poprawa bezpieczeństwa - podkreślił dyrektor Pawlik.

Kolejnym bardzo ważnym punktem jest pozyskanie dotacji na modernizację scen obrotowych, które od lat 70. nie były remontowane. Duża Scena Teatru jest unikalna i jako jedna z nielicznych w Polsce wyposażona jest w dwie sceny obrotowe, które mogą obracać się w przeciwnych kierunkach, co daje bardzo bogate możliwości inscenizacyjne przedstawień.

- Będziemy się starać pozyskać kolejne fundusze na: dalsze udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością, na remont czterech pionów łazienek przy kolejnych scenach oraz dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz montaż nowej windy osobowej - zapewnił Piotr Pawlik dodając, że są także plany dalszej modernizacji gmachu teatru z myślą o niepełnosprawnych. Wśród nich - winda łącząca wszystkie piętra teatru.

Obecny podczas konferencji wiceprezydent Mateusz Tyczyński, zapewnił o dalszej pomocy miasta dla radomskiej sceny i życzył udanego sezonu.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr Powszechny w Radomiu zaczyna nowy sezon 2022/23. Będą ciekawe premiery i Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto