Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi z Radomia oddawali krew i osocze dla chorych na COVID-19. To ich sposób na uczczenie Święta Niepodległości

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Terytorialsi z Radomia oddali krew. To ich sposób na uczczenie Święta Niepodległości.
Terytorialsi z Radomia oddali krew. To ich sposób na uczczenie Święta Niepodległości. Jonna Gołąbek
- W tym roku 11 Listopada nie możemy organizować wydarzeń i uroczystości więc postanowiliśmy uczcić Święto Niepodległości oddając krew, która jest cennym darem dla chorych - mówi podpułkownik Łukasz Baranowski, dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu do Radomskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przyjechali we wtorek 10 listopada.

Oddali krew i osocze

Jak informuje podpułkownik Łukasz Baranowski krew we wtorek oddało 50 żołnierzy z radomskiego batalionu. Ponadto 10 terytorialsów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem oddało osocze ozdrowieńców, które jest potrzebne do ratowania zdrowia i życia osób chorujących na COVID-19.

- Jesteśmy w trakcie pandemii SARS-CoV-2, w związku z obostrzeniami nie możemy w tym roku świętować 11 Listopada tak, jak w latach poprzednich. Ale chcieliśmy uczcić Święto Niepodległości i postanowiliśmy oddać krew i osocze, które są najcenniejszym darem dla chorych - mówi podpułkownik Łukasz Baranowski. - Skoro nie mogą się odbywać duże uroczystości, nie możemy organizować atrakcyjnych eventów, to w ten sposób będziemy manifestować to ważne dla Polaków Święto.

Łukasz Baranowski przypomina, że nie jest to pierwsza w tym roku akcji krwiodawców z radomskiego 62 Batalionu lekkiej Piechoty. Już ponad 200 radomskich terytorialsów oddało już ponad 100 litrów krwi i ponad 25 litrów osocza. W szeregach batalionu w Radomiu są rekordziści, którzy oddali kilkaset litrów krwi w ciągu kilkudziesięciu lat, w związku tym zostali odznaczeni „Srebrny Krzyżem Zasługi”- Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Terytorialsi namawiają też, żeby inni poszli ich śladem. Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa cały czas apeluje o oddawanie krwi. W czasie pandemii dawców jest mniej, nie odbywają się między innymi akcje w szkołach, a potrzeby szpitali w regionie są duże. Krew jest potrzebna do ratowania pacjentów.

Brakuje też osocza od ozdrowieńców. Przybywa osób zakażonych i tych, którzy wymagają leczenia w szpitalach. W osoczu są przeciwciała, które pomagają w ich leczeniu. pomaga w ich leczeniu

Terytorialsi walczą z pandemią

Żołnierze od wiosny wspomagają mieszkańców i służby medyczne w walce z pandemią koronawirusa. To oni zajmowali się między innymi dostawami sprzętu i środków ochrony i dezynfekcyjnych do szpitali, czy domów pomocy w Radomiu i powiecie radomskim. Żołnierze brali udział na przykład w akcjach ewakuacji pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, w której były ogniska koronawirusa. Organizowali dostawy żywności do placówek.

Od kilku tygodni to radomscy terytorialsi prowadzą także mobilny punkt pobierania wymazów do testów w kierunku SARS-CoV-2. Działają codziennie w namiocie przy ulicy Lubelskiej. Podobne punkty żołnierze Wojsk Obrony terytorialnej prowadzili też w całym regionie radomskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto